Türkiye Rusya'ya Karşı Batılıların Kampanyasına Katılırken Çin Tarafsızlık Tutumunun Ne Anlama Geldiğini Açıkladı

Kemal Okur

Türkiye medyaları ve ideologlar Rusya'ya karşı Batılı kampanyaya ateşli bir biçimde katılırken Çin Tarafsızlık tutumunun ne anlama geldiğini açıkladı.Batılı ülkeler Rusya'ya dalga dalga sert ambargolar uygulayarak durumu daha da geriyor. Yaptırımların çözüm olmak yerine daha çok yeni sorunlar yaratacak.

Çin'in Tarafsızlık Tavrı Önemli

Çin'in sergilediği tarafsızlık tavı önemli, çünkü bu sorunda eğer bir gün bir ülkenin etkin bir arabuluculuk rolü üstlenmesi gerekirse, o ülkenin gerçekten tarafsız kalması ve aynı zamanda hem Ukrayna'nın egemenliğine saygı duyması hem de Rusya'ya yaptırım ve Rus halkının geçim ekonomisinin zarar görmesi konusunda Batı'nın peşinden gitmemesi gerekmekte. Batı ise hasarı azaltmak yerine hem Rusya'nın hem de Ukrayna'nın mümkün olan en büyük kayıpları yaşamasını istiyor. ABD de, Rusya'nın mümkün olan en uzun süre başının beladan kurtulmamasını istediği için bu çatışmanın erkenden sona ermesinden yana değil.

ABD ve bazı diğer Batı ülkeleri Ukrayna'daki mevcut durumla baş etmek için Rusya'ya karşı bir dizi yaptırım uygular ve Pekin'in tarafsızlık tavrını sorgularken, Çin ise bir kez daha tarafsız olduğunu açıkça ortaya koydu ve yaptırımlara neden karşı olduğunu AB, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık hükümetlerine açıkladı. Çin Dış İşleri Bakanı Wang, "Çin Ukrayna krizinde barışçıl bir çözüme giden her türden diplomatik çabayı desteklemekte teşvik etmektedir. Çin Rusya ile Ukrayna arasında en kısa sürede doğrudan diyalog ve müzakerelerin başlamasından yanadır. Çin, Avrupa kıtasında kalıcı barış ve istikrarı sağlamak için dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir Avrupa güvenlik mekanizması oluşturmayı amaçlayan diyaloğu sürdürmelerinde NATO, AB ve Rusya'yı desteklemektedir." sözlerini sarf etti.

Çin Dış İşleri Bakanı Wang, Çin'in Ukrayna'da gelişen durumu yakından izlediğini ve siyasi çözümü kolaylaştırmaya yönelik tüm çabaları desteklediğini söyledi.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir