Çin Kore Yoldaşlığı Perçinlendi: Birlikte 75. Yıllık Yoldaşlığı Kutladılar

Savaş İçinde Büyüyen Dostluk

 Çeviren Ferdi Bekir

23 Nisan 2024

Çin'den En Üst Düzey

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu ve Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Üyesi Zhao Leji başkanlığındaki Çin parti ve hükümet heyetinin 11-13 Nisan tarihleri arasında Kore'nin başkenti Pyongyang'a gerçekleştirdiği ziyaretle iki taraf uzun yoldaşlık ve komşuluk ilişkilerini kutladı. ÇKP lideri Zhao Leji, Çin Halk Gönüllüleri'nin Kore Savaşı'nda ABD emperyalizmine karşı gösterdikleri üstün kahramanlıkların anısına Çin-Kuzey Kore Dostluk Kulesi'ne bir çiçek sepeti sundu. Çin'den Kore'ye giden gönüllü savaşçıların arasında Mao'nun büyük oğlu da bulunuyordu ve savaşta şehit olmuştu.

Zhao Leji ayrıca Kore'nin Kangdong Ekolojik Tarım Çiftliğini de ziyaret etti.ÇKP lideri Zhao Leji, ziyaretinin sonlarına doğru Kore İşçi Partisi Genel Sekreteri ve Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un ile bir araya geldi. ÇKP lideri Zhao Leji şunları söyledi: "Geçtiğimiz 75 yıl, iki ülkenin yan yana durduğu, birlikte mücadele ettiği ve ortak bir kaderi ve ortak bir gelişmeyi paylaştığı iyi komşuluk ve dostluğun örneğidir."

 "Her iki tarafın ve her iki ülkenin eski kuşak devrimci önderleri tarafından özenle inşa edilen ve geliştirilen Çin-Kore dostluğu, değişen uluslararası durumun çeşitli dönemlerinin meydan okumalarına dayanmıştır ve bunlar iki ülke için paha biçilmez bir değerdir".

Sosyalist Kore lideri Kim Jong Un ise şunları söyledi: Çin'i, Genel Sekreter Xi Jinping ve ÇKP'nin güçlü liderliği altında sosyalizm davasını sürdürürken elde ettiği kalkınma başarılarından dolayı kutluyorum". "Kuzey Kore-Çin ilişkileri, çeşitli sınavlar içinden başarıyla geçmiş ve nesilden nesile aktarılmış derin bir tarihi geleneğe sahiptir".

 "İki ülke arasındaki geleneksel dostluk ve işbirliği ilişkilerini pekiştirmek ve geliştirmek Kore İşçi Partisi'nın değişmez politikasıdır. Ve bu ilişki, yeni dönemin talepleri doğrultusunda sürekli olarak yeni ve daha yüksek aşamalara doğru gelişmektedir". "Dostluğumuzu istikrarlı bir şekilde ileriye taşıyarak ve geliştirerek sosyalist davayı dinamik bir şekilde ilerletmeli ve halklarımıza önemli ölçüde refah sağlamalıyız".

  "Genel Sekreter Xi Jinping'in rehberliğinde ÇHC'nin 75. kuruluş yıldönümünün kutlandığı bu yıl, kardeş Çin halkının çağdaş ve güçlü bir sosyalist ülke inşa etme yönündeki tarihi görevini yerine getirmede daha parlak bir adım atacağını umuyorum".  "Çin-Kore ilişkilerini daha da ileriye taşımak ve ilerletmek için üst düzey görüş alışverişlerini yoğunlaştıracak, karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini derinleştirecek, halklar arası temasları teşvik edecek ve stratejik koordinasyonu güçlendireceğiz".

Çin'in 3 milyon gönüllü ile Kore Halk Kurtuluş Ordusuna verdiği desteği hatırlatan Kore İşçi Partisi lideri Choe Ryong Hae de şu ifadeleri kullandı:

"İki̇ ülke arasindaki̇ kanla güçlenen dostluk uzun bi̇r tari̇he ve deri̇n bi̇r temele sahi̇ptir.  Bu i̇ki̇ ülkeni̇n değerli̇ ortak mi̇rasi ve zengi̇nli̇ği̇di̇r. İki̇ taraf sevi̇nçlerini ve kederleri̇ni̇ paylaşarak ve bi̇rli̇kte savaşarak kan yoluyla büyük bi̇r mi̇li̇tan dostluk kurmuştur. İki̇ taraf da  bi̇rbi̇ri̇ne güvenmekte ve tüm zorlu koşullar karşısında yanyana durmaktadır". Çin ve Kuzey Kore'nin iyi komşular, iyi dostlar ve iyi yoldaşlar olduğunu ifade eden Koreli lider, "her iki tarafın da samimiyetle bir araya geldiğini ve iki ülkenin ortak çıkarlarının yanı sıra uluslararası eşitlik ve adaletin korunmasında birbirlerini desteklediklerini" sözlerine ekledi.  "Dostluğumuz emperyalizme karşı bağımsızlık, barış ve sosyalizm davasını gerçekleştirmek için çıktığımız uzun yolculukta gelişti. İki ülke, sosyalizmin yükselen bayrağı altında güçlü ülkeler inşa etme yolunda yeni bir ufka doğru ne kadar ilerlerse, emperyalistler de bize karşı engelleyici hamlelerinde o kadar hırçınlaşacaklardır".

 KUTLAMA TÖRENİNDEKİ SANAT FESTİVALİ

Dostluk için Çin Ulusal Geleneksel Orkestrası da dahil olmak üzere Çin'den gelen 300 kişilik bir sanatçı topluluğu vardı. Kore lideri Kim Jong Un da bu konsere katıldı ve gösterilerden sonra sahneye çıkarak, önde gelen sanatçılarla tanıştı, tüm sanatçıları içtenlikle kutladı ve onlarla birlikte fotoğraf çektirdi. Sanat gösterilerine bir çok sanat toplulukları, dans grupları ve Rusya, Çin, Küba, Vietnam, Laos, Moğolistan, Kırgızistan, Kazakistan, Belarus, İtalya ve Venezuela dahil onlarca ülke ve denizaşırı ülkelerdeki soydaş Korelilere ait sanat grupları sahne aldı. Bu sanat grupları arasında İngiliz ilerici Punk Rock grubu ve erken dönem müzik sanatçısı Attila the Stockbroker'ın da bulunduğu bazı müzik grupları gösterilere internet üzerinden online olarak katıldı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir