Çin Komünist Partisi ve Brezilya İşçi Partisi'nin 7. Ortak Teorik Çalışma Semineri

Lula Silva ve Xi Jinping Arasında Güçlü İşbirliği

12 Nisan 2024

Çeviren Mehmet Yüce

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping ile Brezilya İşçi Partisi Onursal Başkanı ve Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Salı günü Pekin'de düzenlenen ÇKP ve Brezilya İşçi Partisi'nin 7. Ortak Teorik Çalışma Seminerine kutlama mektupları gönderdiler.

Xi Jinping mektubunda, Ekim 2022'deki ÇKP 20. Ulusal Kongresi'nin, Parti'nin temel görevinin, Çin'i her bakımdan büyük ve çağdaş, modern bir sosyalist ülke haline getirmeye yönelik 2021 ve 2049 Hedefini gerçekleştirmek ve Çin'in ulusal gençleşmesini tüm cephelerde ilerletmek için ortak bir çaba içinde tüm milliyetlerden Çin halkına önderlik etmek olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Xi Jinping, Brezilya İşçi Partisi'nin Ocak 2023'te iktidara yeniden gelmesinin ardından Brezilya'nın kalkınma stratejilerini güçlü bir şekilde desteklediğini ve Brezilya'nın sürdürülebilir ve kapsamlı kalkınmasını sağlamada kararlı olduğunu yazdı.

Xi Jinping, bu son teorik seminerin iktidardaki partinin inşasının güçlendirilmesi ve modernleşme yolunun keşfedilmesine odaklandığını, bu ortak teorik seminerin iki ülkenin iktidar partilerinin yönetişim kapasitelerinin inşasının güçlendirilmesi ve kendi ulusal koşullarına uygun modernleşme yollarını keşfetmeleri için büyük önem taşıdığını ve zamana uygun bir tema seçilmiş olduğunu söyledi.

Xi Jinping ayrıca 2024 yılının Çin-Brezilya diplomatik ilişkilerinin 50. ve ÇKP- Brezilya İşçi Partisi ilişkilerinin kuruluşunun 40. yıldönümü olduğunu belirtti.

Xi, ÇKP'nin yeni dönemde Çin-Brezilya ilişkilerinin sürekli gelişimine ve insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplumun inşasına daha fazla katkıda bulunmak amacıyla Brezilya İşçi Partisi ile yönetişim konusundaki fikir alışverişlerini ve karşılıklı öğrenmeyi daha da derinleştirmeye ve parti inşası ile ulusal kalkınmayı teşvik etmeye istekli olduğunu söyledi.

Lula mektubunda geçen yıl Genel Sekreter Xi ile birlikte iki ülkenin kapsamlı stratejik ortaklığını yeni bir düzeye taşımak için çalıştıklarını söyledi.

Brezilya-Çin ilişkilerinin sadece iki ülke için değil tüm dünya için önemli olduğunu belirten Lula, iki tarafın Birleşmiş Milletler gibi geleneksel küresel yönetişim mekanizmalarını sağlamlaştırmak için birlikte çalışacağını, aynı zamanda G77+Çin Grubu ve Çin, BRICS, Çin-CELAC Forumu ve BASIC ülkeleri gibi Güney-Güney işbirliğinin kilit mekanizmalarını güçlendireceğini kaydetti. BASIC ülkeleri, 28 Kasım 2009'da yapılan bir anlaşmayla yeni sanayileşen dört büyük ülkeden (Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve Çin) oluşan bir bloktur.

Lula, Brezilya İşçi Partisi ve ÇKP partileri arasındaki ilişkinin iki ülke arasındaki ilişkinin önemli bir parçası olduğunu söyledi.
Lula'ya göre Üst düzey Brezilya İşçi Partisi yetkililerinden oluşan heyetin son Çin ziyareti ve bu teorik seminere katılımı, yönetişim konusunda deneyim alışverişinde bulunmayı ve ortak ilgi alanlarına giren konularda ÇKP ile derinlemesine tartışmalar ve işbirliği yapmayı amaçlamaktadır. Lula'ya göre İki parti, iki hükümet ve iki halk arasındaki alış-verişlerin daha yakın ve daha verimli olacağına olan inancını dile getirdi.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir