Araştırma: Çin Komünist Partisi Nasıl Bir Parti Hangi Hedefler İçin Çalışıyor 

Çeviren: Erkin Öncan

ÇKP'de Xi Jinping İle Başlayan Yeni Dönem

ÇKP'nin 2012 yılında gerçekleştirilen 18. Ulusal Kongresi, Çin'e özgü sosyalizmin inşasında yeni bir dönemi açtı.

Bu yeni dönem sosyalizmin başlangıç aşamasında yeni bir fasıl açmış oldu. Bu dönemde ÇKP, önderlik yeteneklerini güçlendirdi, ekonomik, politik ve kültürel alanlarda koordineli ilerlemenin teşvik edilmesinin planlandığı 'Beş Kulvarlı Bütünleşik Planın' uygulanmasını ve Dört Yönlü Kapsamlı Strateji'yi koordine etti. ÇKP 19. Merkez Komitesinin Beşinci Genel Kurulu'ndan sonra, 'her bakımdan orta derecede müreffeh bir toplumun inşasının tamamlanması', fiili koşullara uygun olarak 'çok yönlü modern bir sosyalist ülke inşasına' dönüştü. Çin'e özgü sosyalizm sistemi geliştirildi ve Çin'in yönetim kapasitesi modernleştirildi.

Kongre sonucunda ayrıca, bir dizi Parti içi düzenleme benimsendi ve kurallara dayalı bir iç yönetim sistemi uygulanarak önemli risklerin üstesinden gelindi. Parti, 'Birinci Yüzüncü Yıl Hedefine' ulaştı (ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nde belirlediği 2021'de ÇKP'nin yüzüncü yılına kadar her bakımdan orta derecede müreffeh bir toplum inşa etme kararı) ve 'İkinci Yüzüncü Yıl Hedefini' gerçekleştirmek için stratejik bir plan kabul etti. (ÇKP'nin 2049 hedefi. ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nde Çin'i müreffeh, güçlü, demokratik, kültürel olarak gelişmiş ve modern sosyalist bir ülke haline getirmek için belirlediği hedef.) Tüm bu çabalar, sağlam kurumsal koşullar, güçlü maddi temeller ve ulusal gençleşme davasını ilerletmek için bir ilham kaynağı sağladı. ÇKP ve Çin halkı, azimli mücadelelerinde kazandıkları başarılarla, dünyaya Çin ulusunun 'dik durmaktan' müreffeh olmaya ve güçlenmeye doğru muazzam bir dönüşüm gerçekleştirdiğini ve Çin'in gençleşmesinin durdurulamaz bir tarihsel güç olduğunu gösterdi.

1 Temmuz 2021'de, ÇKP'nin yüzüncü yılı münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Genel Sekreter Xi Jinping, tüm partinin ve tüm ulusun çabaları sayesinde Çin'in orta düzeyde müreffeh bir toplum inşa etme konusunda 'Birinci Yüzüncü Yıl Hedefi'ni gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu durum, Çin'de mutlak yoksulluğun sona erdirildiği ve şimdi Çin'i büyük bir modern sosyalist ülke haline getirmeye yönelik 'İkinci Yüzüncü Yıl Hedefi'ne doğru emin adımlarla ilerlendiği anlamına geliyor. Bu, Çin ulusu, Çin halkı ve Çin Komünist Partisi için büyük bir başarıdır.

Ekteki Belge Partinin 100. Yıldönümünde ÇKP Merkez Komitesi Tarafından Uluslararası Tanıtım Amacıyla Hazırlanmıştır

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir