Bugünlerde Sosyalist Çin'in En Önemli Siyasi Olayı: İki Meclis Toplantısı

Bu Yılki Toplantıların Odağı Ekonomi ve Yeni-İleri-Gelişkin Üretici Güçler

Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halkının Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi- kısaltılmış (CPPCC) toplanarak 1 haftalık bir çalışma yürütüyor önemli karar taslaklarını görüşüp kararlar alıyorlar.  Bu meclisler 5 yıllığına seçiliyorlar ve çalışma dönemleri boyunca yılda bir kez olmak üzere 5 kez toplanıyorlar.  Toplantılar 4 ve 5 Mart günlerinde çalışmaya başladı.

Çin Halkının Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi Meclis toplantısına katılan ve meclis üyelerinin karşısındaki sahnede oturan yöneticiler

Yeni Üretici Güçler

24 kişilik ÇKP Merkez Komitesi siyasi bürosu, 31 Ocak 2024 te yeni üretici güçler üzerine yaptığı Onbirinci kolektif eğitim seminerinde bu konuyu tartışarak çeşitli düşünceler geliştirdi. Siyasi büro 5 yıllık görev dönemi boyunca bu tür yaklaşık 40 düzenli kolektif eğitim semineri yaparak ideolojik ve teorik canlılığını korumaya çalışıyor. Halk vekilleri bu hafta içinde ayrı ayrı toplanan iki meclis toplantılarında (Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halkının Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi- kısaltılmış (CPPCC) yeni üretici güçlerin nasıl daha etkili bir şekilde geliştirilebileceği üzerine öneri ve tavsiyelerde bulunacaklar.
Bu seminerde söz alan ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, "yeni üretici güçlerin geliştirilmesinin içsel bir gereklilik ve yüksek kaliteli kalkınma için belirleyici bir eksen olduğunu söyledi. Bilim-teknoloji alanında inovasyon Çin'in kalkınması için önemli bir itici güç haline gelmiştir. Geçen yıldan bu yana "yeni̇ üreti̇ci̇ güçler" teri̇mi̇, ekonomi̇k çalişmalarin düzenlenmesi̇nde merkezi̇ ve yerel yöneti̇mler i̇çi̇n anahtar bi̇r keli̇me hali̇ne geldi.
Bu yıl yapılacak toplantılarda % 5 civarında yüksek kaliteli bir büyüme görüşünün benimsenmesi söz konusu…

Bu Meclisler Nasıl Çalışıyor?

Çin Halkının Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi (meclisi) başkent Pekin'de faaliyet gösteren bir meclis. Ayrıca eyaletler, kentler ve ilçeler düzeyinde de Çin Halkının Politik Danışma Meclisleri bulunuyor ve faaliyet gösteriyorlar. Çin Halkının Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi (meclisi) aynı zamanda ÇKP'nin birleşik cephe faaliyetinin ürünü olan bir siyasi organ ve politik danışma görevini üstlenen siyasi kurum olarak biliniyor. Bu anlamda bu meclis iktidar organı değil, Çin'de en yüksek iktidar organı Pekin'de çalışan Ulusal Halk Meclisi şu anda seçilmiş ve geri çağrılabilen 2977 halk vekilinden oluşuyor. Tarihteki ve bugünkü sosyalizm rejimlerinde olduğu gibi Asker ve Polis mensupları Her 5 yıllık Halk Meclisi seçim öncesinde belirlenen koltuk sayısı kotasına göre Halk meclisine seçilebiliyor. Bu dönem Halk Meclisinde 278 Asker ve Polis bulunuyor. (%9.3)

İki meclisten biri diğer meclisten bir gün önce toplanıyor. Önce Çin Halkının Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi (meclisi) toplanıyor ve ÇKP'nin 7 kişilik tepe örgütü üyeleri bu meclisin açılış törenine katlıyor ve daha sonra ayrılıyorlar. Ertesi gün Ulusal Halk Meclisi toplanıyor.

Genel ilke olarak Çin Halkının Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi (meclisi) başkanı ÇKP' nin önerisiyle seçiliyor, seçilen kişi ise ÇKP'nin tepe organı olan 7 kişilik ÇKP siyasi bürosu daimi komitesi üyelerinden biri oluyor. Tarihte bu göreve gelenler arasında  sırasıyla,  Zhou Enlai  Deng Xiaoping Deng Yingchao Li Xiannian Li Ruihuan Jia Qinglin Yu Zhengsheng ve Wang Yang bulunuyor.

Bu hafta toplanan Çin Halkının Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi (meclisi) meclis başkanı olan ünlü bir teorisyen ve devlet adamı olarak bilinen Wang Huning tarafından açıldı ( aynı zamanda 7 kişilik ÇKP siyasi bürosu daimi komitesi üyelerinden biri). Çin Halkının Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi (meclisi) açılış törenine aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti Başkan yardımcısı olan kişi de katılıyor.

Çin Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi Meclisi'ne  bir yıl önceki toplantıdan bu yana toplam 5.621 yasa ve düzenleme teklifi sunulmuş ve bunlardan 4.791'i incelenerek dosyalanmıştır. Ve tekliflerin %99,9'u onaylanmıştır. Her sorumlu meclis birimi önerileri dikkatle ele almış ve birçok görüş ve öneri benimsenerek ilgili parti ve devlet politikalarına, kalkınma planlarına ve idari hükümet organları ile ilgili departman çalışmalarına yansıtılmıştır. Çin Politik Danışma Meclisi Ulusal Komitesi Meclisi'ne  Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 14. Ulusal Komitesi meclis toplantısına 2.162 üye katılacak.

Bu 2162 üyeler arasında meclise seçilmiş ÇKP üyeleri ve ÇKP dışındaki 8 partiden seçilmiş üyeler ve partisiz bağımsız üyeler bulunuyor.

Çin'in siyasi sisteminde profesyonel politikacı kavramı yok, meclislere seçilenlerin ezici çoğunluğu diğer normal işlerini sürdürüyorlar. Ancak bunlar arasında sınırlı bir kesim meclislerin daimi komitelerinde aldıkları görevler nedeniyle sadece bu politik işlerle uğraşıyorlar.  Ülkedeki tüm düzeylerdeki meclisler bu tarzda çalışıyor. Halk Vekilleri sadece Özel durumlarda yolluk alırlar. Böylece işçi sınıfının ucuz ve pratik sosyalist demokrasi yönetim tarzı gerçekleşmiş olur. Burjuva demokrasisinde gördüğümüz yüksek maaşlı, ayrıcalıklı ve çeşitli bedava hizmetlerden yararlanan genellikle işlevsiz nutuklar atmakla zaman dolduran bir politik elit sosyalizmde yoktur.

Bkz. https://sosyalistbirlik.com/cin-halk-meclisleri-ve-siyasi-sistemleri/  ve https://sosyalistbirlik.com/sosyalist-demokraside-halk-temsilcileri-meclisleri/

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir