Brezilya İşçi Partisi Lideri Lula Brezilya Yüksek Yargısına Saldıran Elon Musk'u Topa Tuttu

Çeviren Mehmet Yüce
Montly Review Dergisinden Alınmıştır

Brezilya Devlet Başkanı Luis Inacio Lula Da Silva çarşamba günü artık sır olmayan bir gerçek konusunda uyarıda bulundu: neoliberalizm demokrasilerin başına bela olan eşitsizliği arttırıyor ve bu enkazın arasından siyaseti inkar eden aşırı sağcı maceracılar ortaya çıkıyor. Brezilya bu olguya yabancı değil, özellikle de alçak Bolsonaro hükümeti döneminde teşvik edildi ve "piyasaların sesi ile sokakların sesi arasındaki uyumsuzluğu kırmak aciliyet arz ediyor".
Sosyal ağlardaki dezenformasyon savunmasız kişilerden faydalanırken, aşırılık yanlıları "neo-faşizmi, ilkel, muhafazakar ve otoriter bir milliyetçiliği" savunmaktadır. Sahte haberler, nefret ve komplo teorileri demokrasiye ne ölçüde zarar veriyor? "Teknoloji patlamasının ortasında bir düşünme geciktirilemez" diyen Başkan, Twitter'ın eski adı olan X platformunun şimdiki sahibi iş adamı Elon Musk'ı işaret etti.


Lula bu açıklamaları çiftçiler, Afro-azınlıklar ve yerli Brezilyalılar için oluşturulan Benim Evim, Benim Hayatım programı kapsamında 112.000 konutun inşasının duyurusu sırasında yaptı. Musk'ın resmi X hesabında Brezilya'nın en yüksek adalet mahkemesi üyelerinden birine karşı saldırgan kriterler yayınlamasından birkaç gün sonra, "Ülkede çok ciddi bir sorunumuz var, bu da demokratik bir rejimde yaşamak isteyip istemediğimizi görmek" diye uyardı.


"Dünyanın yabancı düşmanlığı ve aşırıcılık altında yaşamasına izin verip vermeyeceğimize karar vermeliyiz. Bu ülkede bir tutam ot bile üretmemiş bir işadamının Brezilya Yüksek Mahkemesine, Brezilyalı bakanlara ve Brezilya halkına karşı konuşma cüretini göstermesine izin veren neo-faşizmin büyümesine tanık oluyoruz. Bu mümkün değil," diyen Lula, Elen Musk'ın Brezilyalı Yargıç Alexandre de Morales'e yönelik sözlerini reddettiği etkinlikte konuştu.
De Moraes şu anda, 8 Ocak 2023 darbe girişimi ya da özellikle Jair Bolsonaro'nun Lula'ya karşı seçimi kaybettiği 2022 seçim sürecine karşı başlatılanlar olmak üzere, sosyal ağlarda yalan haber ve nefret mesajlarının yayılması gibi ülkede devam eden en çetrefilli soruşturmaları yönetiyor.


"Bu yargıç Anayasa'ya ve Brezilya halkına defalarca ihanet etmiştir. İstifa etmeli ya da görevden alınmalı" diyen Musk, De Morales'in Brezilya'daki bazı X hesaplarının bloke edilmesine karar vermesinin ardından suçlamalarda bulundu. Milyarder ayrıca "Alexandre de Moraes'in tüm adli taleplerini ve bu taleplerin yasaları nasıl ihlal ettiğini" yakında yayınlama sözü verirken, hakimi "sansür" yapmakla suçladı.
İşlenen suçlara cevaben Moraes, Musk'ın davranışları hakkında bir soruşturma açtı ve X Corporation'ın mahkeme kararlarına uymamasını ve yeniden etkinleştirilen her bir engellenmiş profil için 20.000 ABD Doları para cezası ödemesini emretti. Yargıç, Musk'ın eylemlerinde adaleti engelleme ve suç işlemeye teşvik belirtileri gördüğünü belirtti. Buna ek olarak, milyarderin sosyal ağları yanlış bilgi yaymak ve Demokratik Hukuk Devleti kurumlarını istikrarsızlaştırmak için kullandığını anlamıştır.


Siyasi analistlere göre bu bir başka istikrarsızlaştırma girişimi.
Musk, X'in sahibi olarak sahip olduğu kontrolsüz gücü Brezilya'yı istikrarsızlaştırmak ve kendi işini güçlendirmek için kullanıyor.


France 24 yazarı Valeria Saccone: "Elen Musk'ın Aşırı Sağcı Bolsonaro ve Donald Trump'a yakın olduğu bir sır değil. Ancak bu çaba bu bağın ötesine geçebilir. Bu, Brezilya aşırı sağıyla siyasi bir yakınlaşma, bir darbe planı ya da SpaceX, Starlink ve Tesla gibi holdingindeki diğer şirketlerin çıkarlarını içeren bir iş stratejisi olabilir" diyor.


"Başımızı öne eğmeyeceğiz. Kimseden daha iyi olmadığımızı öğrendik ama ilkelerimizi ve demokrasimizi nasıl savunacağımızı biliyoruz. Bu arada başka ülkelerin içişlerine karışan milyarderler var. Uzaya gitmek ve orada neler bulabileceklerini görmek için roketler inşa etmeye çalışıyorlar. Burada yaşamayı öğrenmek ve sahip olduğunuz paranın çoğunu bu gezegenin korunmasına yardımcı olmak ve en önemlisi insanların yaşamlarını barış içinde iyileştirmek için kullanmak zorundasınız."

https://mronline.org/2024/04/13/brazil-warns-of-neo-fascism-upsurge-and-holds-elon-musk-responsible/?

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir