Avrupa'nın Başarılı Sosyalist Partilerinden Bohemya ve Moravya Komünist Partisi, Çek Cumhuriyeti 

Bohemya ve Moravya Komünist Partisi 1989 yılındaki Çekoslavakya Komünist Partisi Kongresi'nde karar alınarak kurulmuştur. Aynı kongrede Çek Cumhuriyeti topraklarında Bohemya ve Morovya (Çek Silezya bölgesi dahil olmak) bölgelerinde bir partinin kurulması kararı alınmıştır.

Bohemya ve Moravya Komünist Partisi Çek Cumhuriyeti'nde bulunan bir komünist partidir ve Avrupa Parlamentosu'nda bulunan Avrupa'da Birleşmiş Sol + Kuzey Avrupa Yeşil-Sol Partisi (GUE/NGL) PARTİ YAPISININ üyesidir. Bohemya ve Moravya Komünist Partisi Halo boviny isimli bir günlük gazete basmaktadır. 2019 yılında partinin kayıtlı üye sayısı 34,622'dir. Parti amblemi yeşil yapraklı iki kırmızı kiraz tanesidir.

2017 parlamento seçimlerinde parti 394 bin oy ile %7.76 oy oranına ulaşmıştır. Çek parlamentosunda bulunan 200 sandalyeden 15'ini almıştır. Komünistler 2018 yılından itibaren Andrej Babis'in ANO 2011 hareketinin İkinci Hükümetine dışardan destek vermektelerdir. 2021 seçimlerinde komünistler baraj altında kalmış ve parlementoya girememiştir.

ANO 2011 hareketi  "Huzursuz Vatandaş Hareketi"  Parti halkın yolsuzluklara karşı tepkisini arkasına alarak büyüdü, merkez-sağ  liberal ve milliyetçi veya Popülist olarak değerlendiriliyor.  Bu parti, Neo liberal partiler tarafından hücum edilen bir parti.

Partinin en güçlü toplumsal kitle destek bölgeleri sanayisizleştirilmenin olduğu yani özellikle Moravya Silezyası ve USTF and Labem bölgeleridir.

Parti toplumdaki siyasi hayatına aktif olarak katılmaktadır, diğer sol-kanattaki siyasi güçlerle koalisyon veya birliktelik gibi farklı bir çok seviyede işbirliği yapmaktadır

Parti ayrıca Avrupa Sol Partisi' nde gözlemci konumundadır. Uluslararası ilişkiler komünist partilerin uluslararası topluluğu ile dayanışma bağları kurmak için önemlidir.

Parti kıtadaki bütün komünist ve işçi partileri ile iyi ve dostça ilişkiler kurmaktadır ve Dünya Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Grubunun ve Toplantıların (IMCWP) aktif bir üyesidir. Bohemya ve Moravya Komünist Partisi sol-kanatta yer alan Marksist kökenlere sahip çağdaş modern sol-kanattaki bir partidir. Aynı zamanda kendi egemenliğine önem veren ve diğer partilerin ve hareketlerin egemenliğine saygı duyan bir partidir. Parti özellikle farklı partileri birleştirecek öğeleri ve ortak noktaları vurgulayarak ve dünya çapında ilerici güçlerin karşılıklı anlayışını kuvvetlendirmek için köprüler inşa etmek amacındadır.

Bohemya ve Moravya Komünist Partisi'nin örgütsel yapısı şu şekildedir:

Temel örgütler

Kentlerde İlçe örgütleri

Bölgesel Konsey (Meclis) Örgütleri

Parti Merkez Komitesi partinin kongreleri arasında en yüksek organdır (en az üç ayda bir toplanır)

Merkez Komitesi Yürütme Komitesi Merkez Komitesi'nin yürütme organıdır.

Partinin Merkezi Hakemlik Komisyonu  (Parti içi anlaşmazlıkları ve disiplin sorunlarını değerlendiren ve uygulayan organ)

Partinin Merkezi Denetim Komisyonu 

Vojtech Filip Partinin Merkez Komitesi Başkanıdır. Kendisi ayrıca Çek Cumhuriyeti Parlamentosu'nun ilk Seçilen Temsilciler Meclisi Başkan Yardımıcısıdır.

Bohemya ve Moravya Komünist Partisi Avrupa Parlamentosu'nda 1 sandalye sahibidir, Bayan Katerina Konecna 2019 yılında Avrupa Seçimlerinde oyların 6.94'ünü almıştır.

Partinin 86 adet bölgede seçimlerde kazanılmış koltuğu vardır: Ustecky bölgesinde 1 belediye başkanlığı, 2 meclis üyesi ve 2 belediye başkan yardımcısı bulunmaktadır. Genelde ise 1609 adet yerel siyasi mecliste (ilçe ve belde) koltukları var. 69 belediye başkanı, 80 belediye başkan yardımcısı ve 115 belediye meclis üyesi KOLTUKLARI bulunmaktadır. Bohemya ve Moravya Komünist Partisi gerek ülke içindeki gerekse yurtdışındaki ilerici sol-kanat akımın değerlerini ve geleneklerini benimser. Parti günümüz toplumunda çağdaş ve aktif bir sol-kanat parti olma uğraşı içindedir.

Bohemya ve Moravya Komünist Partisi sosyalizmi öz-yönetim ilkelerine ve müreffeh ekonomi ilkelerine dayanan, açık ve gerçekten demokratik bir toplum olarak görür ve bu sosyalizmi güçlendirmeyi hedefler ve halka özgürlük, eşit fırsatlar ve toplumsal refah sağlayan bir toplum için mücadele eder

Bohemya ve Moravya Komünist Partisi, halkın yaşam koşullarını, toplumun genel durumunu, sağlık-bakım sistemini ve eğitimi iyileştirmek isteyen, ve dünyada barışı ve güvenliği güçlendirmek isteyen, ekolojik-çevrenin güçlenmesi için güçlü talepler ortaya koyar, sendikalarla, sivil inisiyatiflerle ve derneklerle ile işbirliği yapar.

Bohemya ve Moravya Komünist Partisi'nin yayınlarına bu bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Parti web sitesi: https://www.kscm.cz/cs

Bohemya ve Moravya Komünist Partisi Parti Yayınları

https://www.institutcl.cz/ (Sol Enstitüsü)

https://www.institutcl.cz/digital_library/ (Dijital Yayınlar)

https://www.kscm.cz/cs/nasi-lide/csts (Stratejik ve Teorik Araştırmalar)

http://www.halonoviny.cz/ (Parti Gazetesi)

http://www.ksm.cz/mlada-pravda/index.php (Gençlik Dergisi)

One comment

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir