Çin ve Rusya Suriye'nin Egemenliğini Savundu ve Türkiye'ye Eleştiriler Geldi 

Çin ve Rusya Suriye'de siyasi çözümün Suriye önderliğinde olması gerektiğini ve anayasa hazırlama sürecine suni zaman çizelgelerinin dayatıldığını ve dış müdahale yapıldığını söylediler.  Çin temsilcisi Türkiye'yi Suriye halkına yapılan uluslararası yardımı engelleme ile suçladı.

Geng Shuang (Çin temsilcisi), Anayasa Komitesi toplantısının yapılmasını memnuniyetle karşıladı, fakat beklenen sonucu elde etmediğini kaydetti. Yeni Anayasa Hazırlama Komisyonu'nun "şikayetleri" hiç "şaşırtıcı değil", tüm tarafların ortak bir anlayışa ulaşması gerektiğini söyledi.

Yeni Anayasa Hazırlama Komisyonu "BM Özel Elçisi ile sürekli iş birliği yapmalı çağrısında bulunan yetkili, tarafların terörle mücadele gibi uzlaşmanın olduğu alanlardan işe başlaması ve ardından kademeli olarak güven inşa etmesi gerektiğini söyledi. İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı tarafından açıklanan insani durum endişe vericidir. Türkiye, Suriye'nin kuzeydoğusunu yasadışı bir şekilde işgal etmiş bulunuyor ve Suriye'ye giden su kaynaklarını kesti, Türkiye'nin uluslararası hukuka uymasını ve Birleşmiş Milletlerin insani yardım erişimini garanti etmesini istedi. Suriye'ye yönelik tek taraflı yaptırımların kaldırılmasını istedi.

Yorum: Türkiye'de eski ordu mensubu bazı uzmanlar, hükümetin Suriye ile anlaşıp Fırat'ın doğusuna bir harekat düzenleyerek ABD'yi ve bölgedeki Kürt silahlı unsurları bu bölgeden çıkarmasını öneriyorlar.

Tüm konuşmaların dökümünü buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir