Avrupa'nın Güçlü Marksist Partilerinden Kardeş Belçika Emek Partisi'nin Tutumu 

Timur Kaplan

2 Mart 2022 Çarşamba

Savaş Vladimir Putin tarafından başlatıldı. Bunun mazereti olamaz.

Rus birlikleri Ukrayna'dan ayrılmalı. Ayrıca, gerginliğin azaltılmasının nasıl sağlanacağı ve Avrupa'da güvenliğin nasıl güvence altına alınacağı konusunda acilen bir tartışma yapılması gerekiyor.

Derhal ateşkes ve Rus birliklerinin Ukrayna'dan derhal geri çekilmesini talep ediyoruz.

Bu savaş, Ukrayna'daki halkı etkileyen bir suç savaşıdır.

Ve işçi sınıfı her yerde, oligarkların ve savaş tacirlerinin çıkarlarının bedelini ödüyor.

Bir an önce Avrupa'da barış, güvenlik ve işbirliği konferansı toplanmalı.

Bu konferans gerginliğin azaltılması ve çatışmaya diplomatik bir çözüm bulunması için tüm tarafları masaya getirmelidir.

Bu müzakereler, 1975 Helsinki Nihai Senedi Anlaşması ve 1990 Paris Antlaşması (Doğu Bloku'nun çöküşü sırasında yapılmış olan) ilkeleri temelinde yürütülebilir.

Bu müzakere süreci, Avrupa için yeni bir ortak güvenlik düzenine yol açmalıdır.

Rusya'daki oligarklara, büyük kapitalist şirketlere ve savaş finansörlerine karşı hedefleri belirlenmiş yaptırımlar çağrısında bulunuyoruz.

Halk kitlelerini etkileyen yaptırımlara karşıyız. Çatışmanın daha fazla tırmanmasına ve aşırı askeri alanda el yükseltmeye karşıyız.

Bu nedenle, çatışmanın taraflarına silah ve askeri teçhizat gönderilmesine karşıyız. Ukrayna'daki savaştan ve kötü durumdan faydalanarak Belçika'da bir iç savaş söylemi yaymayı amaçlayan sınırsız sinizmi ve entelektüel sahtekarlığı reddediyoruz. . Savaş bölgesindeki tüm mağdurlara yardım sağlamak önemlidir, Ukrayna'dan ayrılıp gelen tüm mülteciler için hızlı insani yardım kurmalıyız.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir