Başkan Barzani'den Erdoğan'ın Erbil ziyaretine ilişkin açıklama

Başkan Barzani, Erbil'de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin yaptığı paylaşımda, "Kürdistan halkının ve Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda devam eden işbirliği yollarını konuşmaktan dolayı memnuniyet duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Başkan Mesud Barzani bugün başkent Erbil'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kabul etti.

Görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Başkan Barzani, Erdoğan'ı Kürdistan'da karşılamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Başkan Barzani paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Kürdistan'da kabul etmekten, Kürdistan halkının ve Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda devam eden işbirliği yollarını konuşmaktan dolayı memnuniyet duyuyorum."

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın başkenti Bağdat'taki temaslarının ardından akşam saatlerinde başkent Erbil'e geldi.

Erdoğan, Erbil Havalimanı'nda Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından resmi törenle karşılandı.

Törende Başbakan Mesrur Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ve bakanlar da hazır bulundu.

Daha sonra Başkan Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani, Erdoğan ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Heyetler arası yapılan görüşme Kürdistan Bölgesi Başkanlığında basına kapalı gerçekleşti.

Erdoğan'a ziyaretinde Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan,  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Muhammed Fatih Kaçar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahreddin Altun ile Dış Politika ve Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik ediyor.

Erdoğan Bağdat'ta da Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ve Başbakan Muhammed Şiya Sudani ile bir araya gelmişti.

Başkan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi'nin Türkiye ile ilişkilerini her alanda geliştirme arzusunda olduklarını ve Kürdistan Bölgesi'nin her zaman bölgede barış ve istikrar unsuru olduğunu vurguladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, Irak'ın başkenti Bağdat'taki temaslarının ardından akşam saatlerinde Kürtlerin başkenti Erbil'e geçti.
Erdoğan'ı, Erbil Havalimanı'nda Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ve 100'e yakın üst düzey hükümet yetkilisi karşıladı. Kürdistan Bölgesi, Türkiye'nin Irak Merkezi hükümeti ile uzun süren anlaşmazlıklarında çözüme katkı sunacağını düşünüyor.
Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi'ne verdiği destekten dolayı Türkiye'ye teşekkür etti ve Kürdistan Bölgesi hükümetinin Türkiye ile ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu vurguladı.
Türk şirketleri için Kürdistan Bölgesi'nde her alanda iş ve yatırım fırsatı olduğunu anımsatan Barzani, Ankara hükümetine desteklerinden dolayı teşekkür etti.
Erdoğan ise ülkesinin Irak ve Kürdistan Bölgesi'ne verdiği desteğin devam edeceğini, her alanda işbirliğine ve ilişkileri daha da geliştirmeye hazır olduğunu yineledi. Erdoğan, bölgede barış ve istikrarın korunması, sorunların çözülmesi ve toplulukların haklarının güvence altına alınması gerektiğini vurguladı. Görüşmede ayrıca bölgedeki son gelişmeler, sınır güvenliği, güvenlik ve karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer birçok konu ele alındı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir