'Azerbaycan, İsrail'den 1.2 milyar dolarlık hava savunma sistemi aldı' | Aliyev, boşuna "Onda dokuzu yüzeyin altında" dememiş

Erkin Öncan, Kasım 2023

İsrail'in Gazze'de sivillere yönelik insanlık dışı saldırıları devam ederken, Tel Aviv'in Güney Kafkaslar'daki en büyük müttefiki Azerbaycan'la yeni bir silah alışverişine girdiği ortaya çıktı.

Birkaç ay önce, Defence News EU'da yayınlanan Arie Egozi imzalı1 yazıda, Azerbaycan'ın Israel Aerospace Industries'e (IAI) ait Barak MX'lerin denendiği ve Bakü'nün bu füzeleri almaya niyetlendiği belirtilmişti.

Son olarak, Barak MX'lerin 'isimsiz bir ülkeye 1.2 milyar dolarlık anlaşmayla teslim edildiği' duyurulmuştu. Bu haberin duyurmasından dört gün sonra, Bakü'den gelen raporlara göre bu silahları Azerbaycan almıştı.

Kaynaklar aynı zamanda, IAI hava savunma sisteminin bazı versiyonlarının Azerbaycan'da birkaç yıldır faaliyette olduğunu da iddia ediyor.2

Bu gelişmeler, Azerbaycan lideri İlham Aliyev'in İsrail'le ilişkiler konusundaki tarihli açıklamasını hatırlattı.

WikiLeaks'in yayınladığı belgelere3 göre, Bakü'deki ABD büyükelçiliğinin misyon şefi yardımcısı Donald Lu, 2009 yılında Dışişleri Bakanlığı genel merkezine 'Azerbaycan'ın İsrail ile gizli simbiyozu' başlıklı bir not gönderdi.

Notta, Azerbaycan lideri İlham Aliyev'in, 2008 Mayıs'ında İsrail'in o dönemki Tarım Bakanı Şalom Simhon'la görüşmesinde ülkesinin İsrail ile ilişkisini bir buzdağına benzettiği hatırlatılıyor: "Bunun onda dokuzu yüzeyin altında."4

Notta aynı zamanda, Azerbaycan makamlarının 'İsrail'in çıkarlarını nasıl koruduğu' da örnekleriyle belirtiliyor.

Mesela, İsrail'in Gazze'ye o dönem düzenlediği saldırıların ardından Azerbaycanlı yetkililer diplomatik misyonlardaki güvenliği artırmış ve bir protesto düzenleneceği haberini alır almaz eylemin başlayacağı yere giderek protestocuları gözaltına almış.

İsrail elbette, Azerbaycan'ı hem Rusya ve İran arasındaki coğrafi konumu, hem önemli bir silah pazarı, hem de İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) içindeki bir 'müttefiki' olarak oldukça önemsiyor.

Aynı şekilde, İsrail'in Türkiye'yle, hatta diğer Orta Asya Türk ülkeleriyle de önemli ilişkileri bulunuyor. İsrail'in en büyük ham petrol tedarikçileri Kazakistan, Azerbaycan ve İsrail'e enerji sevkiyatının en önemli durağı olarak Türkiye'den oluşan enerji rotası ve silah alışverişleri, Türkiye başta olmak üzere, aslında yalnızca iç politikaya hitap eden 'Filistin' söyleminden de, Starbucks'larda yerlere atılan kahve bardaklarından da, taşlanan İsrail diplomatik misyonlarından da çok daha önemli ve daha gerçek.

  1. https://defence-industry.eu/azerbaijan-intends-to-buy-barak-mx-air-defence-system-from-israel/ ↩︎
  2. https://defence-industry.eu/azerbaijan-to-buy-barak-mx-air-defence-system-from-israel/ ↩︎
  3. https://web.archive.org/web/20120331231357/http://wikileaks.org/cable/2009/01/09BAKU20.html ↩︎
  4. https://web.archive.org/web/20120331205424/http://www.foreignpolicy.com/articles/2012/03/28/israel_s_secret_staging_ground?page=full ↩︎

https://erknoncn.substack.com/p/azerbaycan-israilden-12-milyon-dolarlk?utm_source=profile&utm_medium=reader2

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir