Aydınlıkçı Akımın Dönüşümü: 1994 yılı 3. Genel Kongre'ye Rapor

Giriş

1990'larda İşçi Partisi olarak faaliyet gösteren Aydınlıkçı sosyalist akım 1994 yılındaki 3. Kongre ve 1996 yılındaki 4.Kongre'sinde Demokratik Halk Devrimi programını savunmuş ve Emekçi Cumhuriyeti sloganını benimsemişti. 3. Kongre'ye sunulan Merkez Komitesi Raporunda şu ifadelere yer verilmişti. "Ülkemizde sömürgeleşmeye karşı ikinci bir Kemalist Devrim mümkün değildir. Çünkü artık milli burjuvazinin devrim yapabilecek gücü ve programı yoktur. Tek çıkış yolu Emekçi Cumhuriyeti'dir". 4. Kongre'ye sunulan raporda ise şu ifadelere yer verilmişti: 'İkinci Cumhuriyet olmayalım ama işte Kemalizmle bu sorunları hallederiz', diye içtenlikle düşünen milyonlarca insanımız var. Hayır o yol da kapanmıştır. İkinci bir Kemalist Devrim, Türkiye'de olamaz artık!

Kemalist Devrim, Türkiye'ye büyük kazanımlar sağladı; Kemalist Devrim arkamızdaki büyük tarihtir. Ve bakın, emekçilerden başka, İşçi Partisi'nden başka Kemalist Devrim'in kazanımlarına gerçek anlamıyla ve mücadele ederek sahip çıkan da yoktur. Kesindir: Kemalist Devrim, bir emekçi devrimiyle tamamlanacaktır!
Bu emperyalizme bağımlı ve eroin bağımlısı ekonomiden, Emekçi Cumhuriyeti dışında bir çıkış yoktur. Türkiye, ya emekçilerin Türkiye'si olacaktır, ya da hiç olmayacaktır".

Bu iki kongreden sonra Aydınlıkçı akım ideolojik bir kayma yaşadı ve programını Kemalist Devrimi Tamamlama olarak değiştirdi. Bu değişim için sunduğu temel gerekçe emperyalizm ile Türkiye arasındaki çelişmelerin şiddetlenmesi ve bir işgal tehdidinin ortaya çıkmasıydı.

Cem Kızılçeç

İşçi Partisi 3. Genel Kongresi, 14-15-16 Ekim 1994'te Yapılmıştır

İşçi Partisi Yayınları

Kasım 1994'te Sistem Ofset Tarafından Yayınlanmıştır

İşçi Partisi Merkez Komitesi'nin 3. Genel Kongre'ye Sunduğu Raporu 

İÇİNDEKİLER

1. Dünya

2. Türkiye

3. Parti

4. Birlik

5. Teorik Miras

6. Çalışmalar

TAMAMINI OKUMAK İÇİN İNDİRİNİZ

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir