Çeviren:  Timur Kaplan

Editör Hu Xijin'in Global Times gazetesinde 28 Ocak 2022'de  yaptığı yorum.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 27 Ocak'ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in talebi üzerine onunla bir telefon görüşmesi yaptı. 

Her iki taraftan gelen açıklamalara ve çeşitli yorumlara bakılırsa Wang, Blinken'i terletti. ABD tarafından yayınlanan ilk açıklamada, sözde "insan hakları" Hong Kong demokrasisi veya Şincan'dan bahsedilmedi. Çin tarafından yapılan açıklamada, Wang'ın ABD'yi Çin'le ilgili hala yanlış söz ve eylemlere bağlı kalmakla eleştirdiği açıklandı.

ABD, Pekin 2022 Kış Olimpiyat Oyunları'na müdahale etmeyi bırakmalı, Tayvan sorununda ateşle oynamayı bırakmalı ve Çin karşıtı çeşitli "küçük klikler" ve kuşatıcı ittifaklar oluşturmayı bırakmalı. Wang Yi, bu klikler ifadesi ile ABD'nin Avustralya, İngiltere, Japonya, ile yeni bir Dörtlü ittifak kurmasını eleştirdi.  

Ukrayna krizi, konuşmanın odak noktası gibi görünüyordu. Wang, tüm tarafları sakin olmaya çağırdı ve Rusya'nın meşru güvenlik endişelerinin ciddiye alınması ve buna uygun adımlar atılmasına dikkat çekti. 

Rusya'nın meşru güvenlik endişeleri

Bu cümle, ABD ve Batı medyası tarafından öne çıkarıldı ve rahatsız edici bulundu. Batılılar, bu ifadenin Çin ile Rusya arasındaki "derinleşen ilişkilerin" bir sembolü olduğu yorumunu yaptılar.

Ancak gerçekten Rusya'nın Doğu Avrupa'da meşru güvenlik endişeleri yok mu? 

Bana kalırsa, Ukrayna krizinin iki yönü var: Birincisi, Rusya-Ukrayna anlaşmazlığı.

İkincisi, ABD ve NATO'nun Rusya'yı stratejik olarak bastırmasının neden olduğu tüm ilgili taraflar arasında ciddi bir çelişme ve çatışma. 

NATO'nun doğuya doğru genişlemesi Rusya için çok sinir bozucu, Moskova'yı neredeyse köşeye sıkıştırıyor. Rusya, Moskova'ya düşman gören NATO'nun eski Sovyet cumhuriyeti Ukrayna'yı içine almamasını ve Rusya sınırına asker göndermemesini talep etti. Bu talep makuldür. 

ABD stratejik olarak Çin ve Rusya'yı aynı anda ikisini birden sıkıştırıyor. ABD kibirli ve mağrur davranıyor.  Çin ve Rusya'yı karşılık vermeye zorluyor. Fakat, Rusya, ABD'den daha fazla baskı gördü. Rusya'nın Ukrayna ile olan anlaşmazlıkları nasıl çözeceği ayrı bir konu. 

Rusya yalnız değil

Ancak iş ABD'nin baskısına direnmeye gelince, Rusya yalnız değil. Çin halkının çoğu Rusya'yı destekleyecek ve Çin hükümetinin bu konuda Rusya'ya yardım ettiğini görmek isteyecek.

Çünkü, Rusya'nın ABD tarafından ezilmesinin Çin'e hiçbir fayda sağlamayacağını çok iyi biliyoruz. Çin ve Rusya, kapsamlı bir stratejik koordinasyon ortaklığına sahiptir. Bu tanım boş bir sözden ibaret değil.

Çin ve Rusya arasında "sırt sırta veren" bir ilişki tarzı göz önüne alındığında, ABD iki büyük güce karşı hiçbir şey yapamaz. 

Rusya ve Çin "müttefik ilişkisi içinde değil, fakat aralarındaki ilişkiler müttefik ilişkisinden bile daha iyi" olduğu Rus ve Çin diplomatlarının dilinde resmi bir açıklama haline geldi.  İki ülke bu ifade ile eski diplomasinin kavramlarını aşmak isiyor ve cepheleşen bir dünyanın kimsenin yararına olmayacağını Amerika'ya hatırlatmak istiyorlar.  

Bırakalım Amerikalılar bu ifadenin anlamı üzerinde dikkatlice düşünsünler. Eğer Amerika Çin'i veya Rusya'yı kışkırtırsa, diğeri kesinlikle kayıtsız kalmayacaktır. Washington gelecekte bunu beklemeli ve öngörmeli. 

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir