Almanya Komünist Partisi DKP'nin Açıklaması: Hemen Müzakereye Başlayın, Savaşı Durdurun

Deniz Kızılçeç

RUSYA AVRUPA'DA SON 30 YILDA NASIL BASTIRILDI VE KUŞATILDI

24 Şubat sabahı erken saatlerde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri ile Donbass'ı desteklemek ve Ukrayna'nın silahsızlandırılması için özel bir askeri operasyon başlattığını" duyurdu. Rusya'nın 21 Şubat'ta tanıdığı Donbass, Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri önceki akşam, Ukrayna ordusunun özellikle Ukrayna ordusunun sivil nüfus artan saldırıları ve terör saldırıları karşısında mevcut dostluk anlaşmaları çerçevesinde Rusya'den askeri destek talebinde bulunmuştu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren, Ukrayna askeri tesislerine kara birlikleri de dahil olmak üzere saldırılar düzenlenirken, Donbass Halk Cumhuriyetleri orduları da topraklarındaki Ukrayna askerlerine karşı harekete geçmektedir.

Son birkaç gündeki gelişmeler, Batı ve NATO'nun yıllardır zorladığı bir tırmanışın parçası.

Bu büyük yangın riskini taşıyan tırmanış durdurulmalıdır.

Savaş insanlara sefalet, kan ve ölüm getirir. Donbass'ta yaşayan insanlar, 8 yıldır süren böyle bir savaşla okullarının, kreşlerinin, otobüs duraklarının bombalanması ve yaşam altyapılarının tahrip edilmesini her gün acı çekerek yaşıyorlar. Mevcut durum Rusya Federasyonu, Ukrayna, Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri arasında başlaması gereken acil müzakerelerin yanı sıra, Ukrayna ordusunun Donbass'tan derhal geri çekilmesini gerektiriyor. Ukrayna ve Donbass'taki savaşlara son verilmelidir.

Putin'e karşı darbe düşüncesi ve içeriği boş "Ukrayna ile Dayanışma" sloganı çözüm değil.

Tam tersine bu slogan durumu daha kötü etki yaparak, daha fazla askerileşme ve çatışmanın büyümesi için zemin sağlamaktadır.

Hristiyan Demokratik Partinin patronu Merz, Almanya askeri donanımının derhal yükseltilmesi için, çağrısında bulunuyor.

Bu tırmanışın elbette bir de tarihsel nedenleri vardır. 

1990'larda NATO'nun Belgrad'ı bombalaması ile birlikte uluslararası hukuk ilkelerine de saldırı düzenlendi. Bunların yerini ABD ve NATO'nun emperyal kuralları aldı. Kan izleri bugüne kadar devam Ortadoğu'da Suriye ile Irak ile devam etmektedir. Libya ve Afganistan'dan da bu kervan içinde düşünülmelidir.

Alman Partisi Lideri Patrick Köbele

Komünist Partisi'ne göre mevcut gelişmenin sekiz ana nedeni var:

Birincisi,

NATO'nun saldırgan, tam anlamıyla yapılan anlaşmaları tutmayan ve doğuya doğru genişlemesinin bir parçası olarak Ukrayna'yı AB ve NATO'ya entegre etme girişimi.

İkincisi,

2014'te Ukrayna'daki oluşan milliyetçi darbe.

Ukrayna'nın AB ve NATO'ya alınmasının başarısızlıkla sonuçlanacağını gören NATO, AB ve Almanya'nın hoşgörüsüyle ve faşist güçlerin katılımıyla gerçekleştirilen bir darbedir.

Üçüncüsü,

Ukrayna'nın NATO'ya alınmasına ve bundan ötürü olan milliyetçi darbeye karşı çıkan Donbass halkına karşı yürüttüğü sekiz yıldır (iç) savaş.

Dördüncüsü,

Ukrayna ve Donbass Halk Cumhuriyetleri arasında doğrudan müzakereleri sağlayacak olan Minsk anlaşmalarını, Ukrayna'nın başından beri ve yedi yıldır Minsk anlaşmalarını boykot etmesi.

Beşincisi,

Minsk-2 anlaşmasının garantörleri Almanya ve Fransa ile ABD ve NATO tarafından Ukrayna'nın boykot etmesine destek verilmesi.

Altıncısı,

Rusya Federasyonunun birkaç hafta önce Rusya'nın güvenlik konularını da içeren bir barış anlaşması önerisini, ''sözde'' Batı ülkelerinin gündeme bile getirmemesi.

Yedincisi,

uluslararası hukuku NATO, AB ve önde gelen emperyalistler tarafından onyıllardır yerle bişr edilmesi. Bu konuda Yugoslavya, Libya, Suriye ve Afganistan örneklendirilebilir.

Sekizincisi,

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky tarafından Münih Güvenlik Konferansı'nda, Ukrayna'nın nükleer silahlardan arındırılmış olmasını kapsayan Budapeşte Muhtırası'nın iptal edilmesinin gündeme getirilmesi.

Savaşın sona ermesinin ön şartı olarak Ukrayna'nın Donbass Halk Cumhuriyetleri ve Rusya Federasyonu arasında görüşmelerin başamasını talep ediyoruz.

Federal Almanya hükümetinde taleplerimiz:

• Federal Alman Cumhuriyetin doğusunda bulunan tüm ülkelerden alman askerlerinin geri çekilmesi

• Rusya ve diğer Halk Cumhuriyetlerine karşı ambargo durdurulsun

• Saldırgan NATO politikasını desteklemekten vaz geçilsin ve Almanya NATO'dan çıksın

• Milliyetçi Ukrayna rejimine siyasi, ticari ve askeri destek sonlandırılsın

• Almanya askeri silahlandırılmasına gerek yok. Sosyal, eğitim, sağlık için para harcasnsın.

DKP'nin tüm yoldaşlarını ve dostlarını barış eylemlerine katılmaya davet ediyor ve mevcut gerginliğin nedenlerinin NATO'nun saldırgan politikasında yattığını netleştirmeye çağırıyoruz.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir