ABD'de Barış ve Sivil Haklar Hareketleri Çin Ve Filistin Karşıtı Kışkırtıcı Politikalara Direniyor

Barış Eylemcileri Yeni Bir Konferans Düzenledi

ABD'deki Workers World (İşçilerin Dünyası) gazetesinden alınmıştır

20 Nisan 2024

Çeviren:   Mehmet Yüce

Barış Eylemcileri ABD hükümetinin Çin'e karşı hibrit savaş ve kara propaganda yürüttüğüne inanıyor. Joe Lombardo tarafından kaleme alınan ve ilk olarak Workers World (İşçilerin Dünyası) gazetesinde yayınlanan aşağıdaki makale, 5, 6 ve 7 Nisan tarihlerinde Minnesota eyaletinin St Paul kentinde düzenlenen Ülke Çapında Birleşik Savaş Karşıtları Koalisyonu hakkında bilgi veriyor.

Konferans, aralarında Barış için Siyah İttifakı, ABD Filistin Topluluğu Ağı, Barış için Gaziler, CODEPINK, ABD Barış Konseyi, Özgürlük Yolu Sosyalist Örgütü, Dünya İşçi Partisi, Küresel Adalet için İttifak, Komünistler Partisi-ABD, sosyalist La Lucha Mücadele Birliği ve daha fazlasının bulunduğu çok çeşitli barış hareketi grupları ve ilerici ve anti-emperyalist ve komünist güçleri bir araya getirdi.

Konferanstaki farklı yapılar işgale karşı Filistin direnişine destek, Gazze'deki soykırıma muhalefet, NATO'ya muhalefet ve Çin'e yönelik Yeni Soğuk Savaş'a karşı mücadele politikası etrafında birleşti. ABD'deki Workers World (İşçilerin Dünyası) gazetesindeki yazı şöyle:  

"ABD'nin Çin'e karşı yaklaşan bir savaş hazırlığında olduğu belli, ABD'nin bu savaş hazırlığına nasıl karşı çıkılacağı, konferansın önemli bir odak noktası oldu. Toplantıda katılımcılara şu anda Çin'i tehdit eden ABD donanmasının ayrıntıları sunulduğunda izleyiciler durumu şaskınlıkla izledi ve salonda bir uğultu koptu.

Bruce Gagnon uzayı ve gökyüzünü kaplayan ABD uzay silahlarının boyutlarını anlattı. Veterans For Peace (Barış İçin Gaziler) örgütünün ulusal düzeyde eski başkan yardımcısı Mike Wong, Hong Kong ve Şincan-Uygur bölgesindeki gerçek durumları açıkladı ve kara propagandayı teşhir etti.

Lee Siu Hin, resmi ABD propagandasının "soykırım" ve baskıya ilişkin sahte resimlerine karşı koymak için gerçek görgü tanığı heyetlerinin ziyaretleri ve video görüntülerinin önemini vurguladı. CIA sürekli yalan bilgi ve görüntü yayıyor."

Konferans, ABD'nin İsrail'e yaptığı yardıma son verilmesi ve trilyon dolarlık ABD savaş bütçesinin iptal edilmesi çağrısının yanı sıra, ABD'nin 800'den fazla denizaşırı askeri üssünün kapatılmasını ve dağıtılmasını ve ABD nükleer cephaneliğinin tek taraflı olarak ortadan kaldırılmasını talep etti.

***

400'den fazla savaş karşıtı, anti-emperyalist ve Filistin dayanışma aktivisti, ABD savaş karşıtı hareketinin COVID-19 salgını öncesinden bu yana düzenlediği ilk büyük konferansta 5, 6 ve 7 Nisan tarihlerinde St. Paul, Minnesota'da bir araya geldi. Coğrafi temsil Maine ve New York'tan Kaliforniya ve Kuzeybatı Pasifik'e, Minnesota'dan New Orleans ve Florida'nın yanı sıra Kanada'ya kadar uzanıyordu. Birçok ülkeden uluslararası temsilciler vardı.

Toplantıya 50'den fazla ulusal ve yerel grup katıldı; bunların en önemlisi Barış İçin Siyah İttifakı, ABD Filistin Toplum Ağı, Filistin için Amerikalı Müslümanlar, Barış İçin Gaziler, CODEPINK, ABD Barış Konseyi, Yeşiller Partisi Eylem Komitesi, BAYAN örgütü ABD, Uluslararası Halklar Birliği ' Mücadele, Bolivarcı Çember, Kanada'dan Adil Barış Savunucuları, Yaptırımlar Öldürme Kampanyası, Amerika Kıtası Görev Gücü, Çin-ABD Dayanışma Ağı, Özgürlük Yolu Sosyalist Örgütü, İşçilerin Dünya Partisi, Küresel Adalet İttifakı, Sosyalist Eylem, Komünistler Partisi-ABD La Lucha Mücadelesi ve Savaşa ve İşgale Karşı Hareket.

Konferansın ev sahipleri arasında Minneapolis merkezli Askeri Çılgınlığa Karşı Kadınlar, yerel savaş karşıtı komiteler, Demokratik Toplum için İkiz Şehir Öğrencileri ve Filistin'de Adalet İçin Öğrenciler vardı. Ülkenin dört bir yanından, Bethlehem Barış İçin Komşular, Bronx Savaş Karşıtı Koalisyon, Virginia Savunucuları, New Orleans İsrail Limanlarına Yardım Etmeyi Durdurun, Dallas ve Denver'dan savaş karşıtı komiteler ve diğerleri dahil olmak üzere toplum temelli gruplar vardı.

Barış İçin Siyah İttifakı'ndan Ajamu Baraka ve UNAC (Birleşik Savaş Karşıtı Koalisyon) Ulusal Koordinatörü Joe Lombardo bu konferansın açılışını yaptı ve İkiz Şehir Özgür Filistin Koalisyonu, aylarca süren mücadelelerden alınan dersleri özetleyen açılış panelini sağladı. Cuma günü gün batımında, İkiz Şehirler Özgür Filistin Koalisyonu Ramazan ayı için bir iftar törenine ev sahipliği yaptı ve ardından Filistin davul gösterisi düzenlendi.

Filistin için Birleşin

Filistin meselesi ve Filistin delegasyonları, Gazze'de ABD destekli İsrail soykırımına karşı yüksek düzeyde birlik ruhu gösterdi. UNAC (Birleşik Savaş Karşıtı Koalisyon), 15 yıl önce kurulduğunda, Filistin'e destek kararlılığında olan ve "İsrail'e ABD Yardımlarının Sonlandırılması" talebi etrafında birleşen savaş karşıtı bir koalisyon olarak bir araya gelmişti.

Filistin direniş mücadelesi, konferans boyunca ortak kararlılık ve güçlü birlik yaratan ana odak noktaydı. Diğer önemli konular arasında "NATO'ya Hayır", ABD'nin Çin'e karşı yürüttüğü hibrit savaşa karşı muhalefet ve ABD hükümetinin göçmenlere ve beyaz olmayan insanlara yönelik ırkçı saldırılarına karşı direniş yer alıyordu.

Irkçı saldırılara karşı direniş

Birleşmiş Milletler Nikaragua Büyükelçisi Lautaro Sandino ve Batı Sahra Polisario Cephesi Örgütü Büyükelçisi Dr. Sidi M. Omar'ın selamları konferansın öne çıkan konularıydı. Nikaragua Büyükelçisi Sandino katılımcılara Nikaragua hükümetinin İsrail'e silah sağladığı gerekçesiyle Almanya'ya karşı Uluslararası Adalet Divanı'nda suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

MintPress News'in kurucu editörü Mnar Adley, İsrail'in 1990'larda İkinci İntifada'ya karşı uyguladığı baskı sırasında ailesinin Kudüs'te yaşadıklarına dair son derece dokunaklı bir açıklama yaptı.

Konferans katılımcıları ayrıca Olga Sanabria Davila'nın, Porto Riko'yu sömürgeleştirmeden kurtarma mücadelesini temsil eden bir selamlama konuşmasını dinlerken, Küresel Adalet İttifakı'ndan William Camacaro, Latin Amerika'da hızlanan ABD müdahalelerini ve işkence dolu hapis cezasının ardından diplomat Alex Saab'ın Venezüela'ya geri iadesinin önemini dile getirdi.

Siyasi Göçmenler Birliği'nin Ukrayna'dan, ABD destekli Ukrayna faşizmine karşı halk direnişi hakkında konuştuğu ve Sosyalist Hareket'ten Jeff Makler ve Tom Baker'ın da katıldığı bir video mesaj, Ukrayna'da NATO savaşının genişlemesi tehlikesine değindi.

Güney Çin Denizi'ndeki ABD Donanması

 Ünlü Koreli araştırmacı K. J Noh, konuşmasında ABD'nin Çin'e karşı devam eden savaş planlarına ve ABD generallerinin 2025 yılına kadar Çin'e yönelik savaş tehditlerine ilişkin değerli ayrıntılar verdi.

K. J Noh ve Vietnam Savaşı sırasında barışı savunan GI örgütünden Dee Knight, toplantıya ortak bir teklifte bulundu: "Aktif görevdeki ABD askerleri ve denizcilerinin, ABD'nin Çin'e karşı son derece tehlikeli savaş hamlelerinde hazır ördek ve top yemi olmaya hayır deme haklarını savunmak gerekir".

İşçilerin Dünya Partisi'nden Sara Flounders, ABD emperyalizminin Afganistan, Suriye, Ukrayna ve Gazze'deki başarısızlıklarını ve saldırganlıklarını açıkladı ve ABD'yi Çin'e karşı savaşa sürükleyen küresel dönüm noktası ile ilgili bir analiz yaptı: "Bu, ABD'nin zayıflamakta olan küresel ekonomik konumunu askeri araçlarla yeniden ayağa kaldırmaya yönelik umutsuz bir girişimdir".

Barış Hareketimizi savunmak, ABD Rejiminin baskılarına karşı koymak

Konferans programının önemli bir kısmı ABD genelinde baskılarla mücadeleydi Mick Kelly, oturumu, Antiwar 23'ün ABD polisi FBI'ın komplo suçlamalarına karşı yürüttüğü mücadeleyi anlatarak açtı. Daha sonra ABD'nin Rusya'ya karşı yürüttüğü Ukrayna vekalet savaşına karşı çıktığı için yargılanan Afrika Halk Sosyalist Partisi'nin liderleri "Uhuru Üçlüsü" hakkındaki kampanyasını açıkladı.

Not: Afrika'nın en yüksek dağı Kilimanjaro'nun, yerli dillerde özgürlük anlamına gelen adı..

Esquire Sivil Haklar örgütü lideri Efia Nwangaza, Kop Şehirlerini Durdurma kampanyaları hakkında konuştu.

Roger Harris, diplomat Alex Saab'ın Venezuela'ya geri dönüşünü sağlamaya yönelik uluslararası kampanyayı anlattı.

Colleen Rowley, Julian Assange'e destek için yürütülen kampanyayı anlattı. Tom Burke, şu anda bir ABD hapishanesinde tutulan Kolombiyalı Simon Trinidad'ın serbest bırakılması için devam eden kampanyayı anlattı. Mel Underbakke, yirmi yıl boyunca, ABD'nin Teröre Karşı Savaşı'nı meşrulaştırmak için yüzlerce FBI Polis görevlisinin Müslümanlara yönelik komplolarına karşı mücadele edildiğini anlattı.

Bu Barış ve Sivil Haklar Hareketinin Konferans planlaması aylar sürdü ve 60'tan fazla sponsor kuruluş harekete geçirildi.

Filistin direniş güçlerinin geçen 7 Ekim 2023'te Gazze'deki askeri kuşatmaya karşı koymasından bu yana geçen son altı ayda Amerika'da sokak eylemlerinde ve üniversite gençliği protestolarında büyük bir artış yaşandı.

Karar Alınan Eylem Planları

Tartışılan ve konferansta onaylanan başlıca eylem planları şunları içeriyordu:

  • Filistin Direnişini Savunmak İçin 1 Mayıs İşçi eylemlerine destek,
  • 6-7 Temmuz'da Washington'da düzenlenecek NATO'nun 75. Yıldönümü Zirvesinde ülke çapında protestolar yapılacak
  • 15-18 Temmuz'da Milwaukee'de Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kongresi'ne ve 19-22 Ağustos'ta Chicago'da Demokratik Parti Ulusal Kongresi'ne karşı ülke çapında seferberlik.
  • ILPS ve BAYAN örgütlerinin sponsorluğunda Temmuz ayında Pasifik'te düzenlenecek "RIMPAC" deniz savaşı tatbikatlarına karşı çıkma çağrısı.

Not: BAYAN, emperyalizme, feodalizme ve bürokrat kapitalizmine karşı mücadele etmek için ABD'deki Filipinli işçi ve halk kesimleri ve ilerici güçlerden oluşuyor.

Konferans boyunca 16 çalıştay gerçekleştirildi ve katılımcılara tartışma ve önerilerde bulunmaları için yeterli zaman tanındı. Odaklanılan konular arasında ABD çapında Filistin örgütlenmesi; ABD'nin Asya'ya dönüşü ve bunun savaşçı sonuçları; anti-emperyalist görüşleri topluma, işyerine ve okul ortamlarına taşıma taktikleri; örgütlü hareket inşasında taktikler; Amerika'da Barış Bölgeleri inşa etmek; ABD yaptırımlarına ve hibrit savaşa karşı meydan okumak; Afrika'da emperyalizme karşı mücadele; ve iklim değişikliği ile iklim adaletini savaşa karşı mücadeleyle birleştirmek. Toplantıda güçlü bir birlik havası vardı. Black Agenda Report gazetesinin kıdemli editörü Margaret Kimberley'in kapanış konuşması büyük bir alkış aldı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir