ABD, Ukrayna'yı Rusya'ya Karşı Düşmanlık Yapan Bir Piyon Olarak Kullanmak İstedi: Ukrayna'da Rusya İle Sıkı İşbirliği Yapan Yeni Bir Hükümet Oluşabilir

Gülizar Özkaya

Batı'dan Ukrayna'da savaşmak üzere 30.000 yabancı savaşçı gönderildi

ABD, Ukrayna'yı Rusya'ya karşı düşmanlık yapan bir piyon olarak kullanmak istedi, şimdilik bundan kısa vadede en fazla tüm Ukrayna halkı zarar gördü. Buna ilaveten şimdilik Almanya ve Fransa, ABD arabasına daha fazla bağlanmış oldu. Fakat, bunlar hepsi kısa vadeli sıkıntılar. Uzun vadede ise ABD'nin zamanı geçmiş eski hegemonik dünya düzenini sürdürmesi olanaksız. Kazanan uluslararası demokrasi ve barış güçleri olacak…Dünya bu eski hegemonik uluslararası düzeni aşıp ileriye doğru yürüyecek bu kaçınılmaz.

Çinli Analistler, en sonunda Rusya ve Ukrayna'nın müzakereler için masaya oturacak ve görüşmelerin kilit konusu Ukrayna'nın tarafsızlık konusunda net bir tavır alıp almayacağı olacak. Rusya Ukrayna tarafından NATO'nun nüfuzunu Rusya'nın sınırlarına doğru genişletmeyeceğini talep edecek.

 Analistler, krizin aslında ve nihayetinde Rusya ile ABD arasında bir kriz olması nedeniyle müzakerelerin Rusya, Ukrayna ve ABD'yi kapsayabileceğini ve krizi yaratan ve alevi körükleyen ABD'nin bu sorunu çözme sorumluluğu olduğunu söyledi.

Rusya, Ukrayna ve Belorusya Yeni Birlik Oluşturabilir

Çinli Analistler, bu müzakerelerin sonucuna gelince, Ukrayna'nın tarafsızlığının Ukrayna, Rusya ve Avrupa için en iyi seçim olduğuna inanıyorlar.

Li Haidong, Çin Dışişleri Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, verdiği demeçte: Ukrayna'nın Batı yanlısı hükümetinin istifa etmesi ve Rusya yanlısı bir hükümetle değiştirilmesi mümkündür.

Bu da Rusya, Ukrayna ve Belorusya'nın Rusya liderliğinde tarihi, kültürel ve manevi bir birlik oluşturma olasılığına işaret eder.  Bunun Avrupa'da derinleşen bölünmelere yol açacağını ve Ukrayna'nın Avrupa'daki konumunu zorlaştıracak.

ABD Avrupa'yı Bölen Yeni Bir Duvar Örmüş Olacak

Bu takdirde Avrupa, batı sınırından itibaren bölünecek böylece Avrupa'nın entegre güvenliğine uymayan bir durum ortaya çıkacak. Böylece, Avrupa'nın bölünmesi Soğuk Savaş'tan sonra olduğundan çok daha derin olacaktır. Li Haidong, bu durumun ortaya çıkmasına Amerika sebep olmuş olacak çünkü ABD, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana Avrupa sorunları ile düzgün bir şekilde başa çıkamadı. 

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir