Anarko-Yurtseverlerin Almanya Yayın Organı: Gazze Savaşı Çok Yönlü Çıkar Savaşıdır

Gülizar Özkaya

Anarko-yurtseverlerin Almanya'da yayınlanan günlük Yeni Özgür Politika gazetesi, son günlerde Gazze bölgesinde yoğunlaşan Filistin- İsrail çatışması ve İsrail'in insanlık dışı savaş ve katliam saldırıları karşısında yeni ve ilginç bir yorum getirdi. Bu olayların arkasında çok yönlü çıkar kavgası var, Gazze halkının kanı üzerinden çıkar kavgası yapılıyor diye yazdı. Gazete, Hamas'ın ABD ve AKP hükümeti planları ile provokasyona getirildiğini ve Hamas'ın da bu provokasyona gelerek İsrail'in işine gelen bir hamle yaptığını yazdı.

Böylece savaşın en temel ve en derindeki nedeni olan bağımsızlık talebi üzerinden ortaya çıkan Filistin-İsrail çelişmesi gözlerden gizlenmeye çalışılıyor. Gazetede yazan Selahattin Erdem çatışan iki taraf da milliyetçi-dinci güçler diyerek İsrail ile Filistin'i eşitliyor, ve Filistin halkının haklı davasını gözlerden kaçırmaya çalışıyor.

Yeni Özgür Politika Süren Mücadeleyi İsrail ile Hamas Çatışması Olarak Sundu

İlerici ve sosyalist çevrelerin aksine Türk muhafazakar medya organları ve Batıcı liberal medya sözcüleri, ideoloji vurgulu yazılarında Hamas'ı öne çıkarıyor. Filistin'deki ilerici, yurtsever geniş ulusal güçlerin ve sosyalistlerin Filistin'in bağımsızlık ve özgürlük talebi ile yürüttüğü mücadeleyi geri plana itip, ABD ve Batılı büyük güçlerin yaptığı gibi, asıl oku Hamas'a vurmakta ve Hamas ile diğer Filistin ulusal güçleri arasında bölünmeyi amaçlamaktadırlar ve Hamas'ı tecrit etmeye çalışıyorlar. Bunlar taktik olarak bugün süren mücadeleyi İsrail ile Hamas arasındaki mücadele olarak sunuyorlar. Görüldüğü kadarıyla Yeni Özgür Politika da bu kervana katılmış bulunuyor.

Gazetede şu görüşlere yer verildi: "Mevcut İsrail yönetiminin ya da HAMAS'ın birinin yanında yer almak ve politikalarına ortak olmak zorunda değiliz. Bu iki gücün temsil ettiği milliyetçi ve dinci zihniyet ve siyaseti reddetmeli, ve çözümü Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın geliştirdiği "demokratik ulus" ve "demokratik konfederalizm" çizgisinde görmeliyiz. Bu vahşi savaşa karşı kalıcı çözüm kesinlikle buradadır.  

Öcalan'ın ütopik post-modern kimlik politikasına dayanan "demokratik konfederalizm" görüşünün propagandasını yapan gazete sonuç olarak mevcut statükonun sürmesine hizmet eden bir görüşü savunuyor. Çünkü, bugün Filistin ve tüm dünya ülkeleri arasında ABD ve bir avuç Batılı güç dışında, tüm dünya Filistin için 1967 sınırları içinde bir Filistin devleti ve iki devletli çözüm savunuluyor. Bu yönde Birleşmiş Milletler Genel Kurullarında ve Güvenlik Konseyi'nde alınmış birçok karar var, fakat ABD ve İsrail'in engeliyle bu kararlar uygulanmıyor.

Yeni Özgür Politika Yazarı Selahattin Erdem: Bu Savaş Enerji Yolu Savaşı

Erdem, savaşın nedeni olarak son G20 zirvesinde Amerika'nın önerdiği Hindistan-Suudi Arabistan-İsrail-Güney Kıbrıs-Yunanistan hattını izleyen Asya-Avrupa yeni enerji yolu projesini görüyor. Bu savaşı bu yola karşı çıkan ülkeler çıkarmış oluyor: "Mevcut İsrail yönetimi ve ABD gibi güçleri, söz konusu yolu sağlama almaya çalışanlar kategorisinde sayabiliriz. Bugünkü TC Yönetimi ise, söz konusu yol projesini sabote etmeye çalışan güçlerin başında geliyor."

Büyük jeopolitik analizci pozlarına giren yazar, büyük güçlerin çıkar savaşı söylemi ile İsrail'in ABD ve Batılı güçlerin desteği ile yürüttüğü işgal, katliam savaşına karşı halk içinde oluşan haklı vicdani ve demokratik tepkiyi yatıştırmaya çalışıyor.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir