11 Sosyalist Parti'nin Teslimiyetçi Yalanı: 14 Mayıs'ta Halk Kazanacak, 14 Mayıs'ta Biz Kazanacağız

Kemal Okur

Bugün 11 sosyalist parti + HDP (Yeşil sol Parti) ortak bir açıklama yaptı… Erdoğan kaybedecek "biz" kazanacağız.
Bu partilerde gerçek bir bağımsız özne bilincinin, "biz" oluşmadığı çok açık ve Marksizmin siyasal taktik üzerine teorisini ayaklar altına almış durumdalar. Eğer böyle bir bilinç oluşmuş olsaydı, işçilere ve halka seçenek olarak sunulan üç geri ve halk karşıtı ittifak karşısında, ilerici, devrimci bağımsız ve ortak bir sosyalist seçenek sunabilirlerdi.. Onlarda bu inanç-bilinç ve iradenin bulunmadığı gün gibi açığa çıktı.
Bu üç ittifak 2023 yılı boyunca halka hayal ve çarpık bilinç sattılar, bu çarpık bilinci maddi bir güç haline getirdiler. Kendilerinin kazanmalarının "halkın kazanması" anlamına geleceğini her türlü propaganda yolunu kullanarak işlediler. Kendi "bizlerini" yarattılar. Oysa bunların hiçbirinin kazanması halkın kazanması haline gelmiyor. Cumhur ittifakının kaybetmesi kesinlikle halkın kazanması anlamına gelmiyor ve gelmeyecek.. Sadece halkın gerçek seçeneği olan bağımsız sosyalist seçeneğin oluşması bir süre daha ertelenmiş olacak. Bu 11 partinin böylesine yozlaşması ve çürümesi ise Marksist devrimci seçeneğin oluşmasını hızlandırmış olacak.
Üç geri ittifak içinde en geri, en dar ve en oligarşik, en liberal, en Amarikancı, en emperyalist, en Batıcı, en NATO'cu, en savaşçı, en savaş ağası, en nihilist, en kozmopolit, en darbeci çıkar ve tutumları temsil seçenek, Kılıçdaroğlu önderliğindeki Millet İttifakı ve PKK/HDP önderliğindeki ikinci cephedir.
Uluslararası mali oligarşinin güçleri ve onların geleneksel müttefiki Batıcı seküler tekelci büyük burjuvazi bu değişim olasılığının arkasındaki asıl itici güç durumundadır. Halk içinde Devrimci bilince sahip olan unsurlar bunu şimdiden açıkça görüyor.
Özetle, seçimlerin olası sonuçlarından biri bir geri gücün yerine ondan daha geri olan bir gücün iktidara gelmesi olacaktır.
Ancak bu üç geri güce karşı bağımsız bayraklarla mücadele eden bir seçenek işçilerin ve halkın birikmiş değişim özlemlerinin karşılığı olabilir.
Bu seçimlerin en önemli sonucu oportünist teslimiyetçi "sosyalizmin" kaybetmesi ve Marksist devrimci sosyalizmin kazanması olacaktır. Korkunun ecele yararı yok!
Marx'ın yazdığı gibi bazıları biliyorlar ama yine de hatalı yolu izlemekte ısrar ediyorlar, çünkü çarpık ideolojinin yarattığı maddi güce boyun eğiyorlar.
Halkın zihnine işlenmiş hayali değişim umutlarının duvara toslaması kendiliğinden olmayacak….

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir