Ünlü İtalyan Gazeteci Deng Xiaoping ile Kruşçev'i Nasıl Tartıştı?

Fallaci, İtalyan Corriere Della Sera gazetesinde ünlü bir gazeteci ve birçok ülkenin önemli gazetelerinde serbest yazar olarak çalışmıştı. Aralarında Henry Kissinger, Norodom Sihanouk, eski İsrail Başbakanı Golda Meir, Ürdün Kralı Hüseyin bin Talal, Filistin Kurtuluş Örgütü Başkanı Yaser Arafat ve İran'ın dini lideri Ruhullah Humeyni'nin de bulunduğu dünyanın önde gelen isimleriyle yaptığı çok sayıda röportajı Tarihle Söyleşi adlı kitabında topladı.

Tiananmen Meydanı'ndaki Dev Marx Engels Lenin ve Stalin Portreleri

Çev. Notu. Daha Sonra 1986'da Sovyetler Birliği ve Batılı sosyalist ve komünist partiler ile ilişkilerini ve ülke içindeki monolitik ideolojik iklimi yumuşatmak isteyen Çin bu portreleri Meydana koymayı bıraktı, sadece Mao Portresi kullanıldı. 1956 yılında, Sovyetler Birliği'nin 20. Kongresi'nden sonra Çin Hükümeti dört Marksist liderin heykellerini asmaya başlamak için bir yönerge yayınladı. Mao Zedong'un heykeli 1 Mayıs töreni ve 8 günlük 1 Mayıs tatilinde ve Ulusal Günlerde şehir kulesinin ortasına asılırken, Marx ve Engels'in heykelleri meydanın doğu tarafına, Lenin ve Stalin'in heykelleri ise batı tarafına dikilmeye başlandı.

21 Ağustos 1980'de Deng Xiaoping, Fallaci ile Büyük Halk Sarayı'nda bir araya geldi. Görüşme alışılmadık bir şekilde gerçekleşti. Fallaci, Çinli muhabirler de dahil olmak üzere başka hiçbir medya mensubunun bulunmadığı özel bir görüşme olmasını istedi.

Tiananmen Meydanı'nda gördüğü Marx, Engels, Lenin ve Stalin portrelerine atıfta bulunan Fallaci, Stalin'in onurlandırılmaması gerektiğini söyledi ve Kruşçev'in Stalin'i kınadığı için bir kahraman olduğunu ekledi. Deng aynı fikirde değildi. Uzun bir tartışmadan sonra Deng şöyle dedi: "Size şunu söylemeliyim ki Kruşçev'in Stalin'e yaptığını biz Başkan Mao Zedung'a asla yapmayacağız!" Fallaci'nin kalemini işaret etti ve ondan bu cümleyi özellikle not etmesini istedi.

Fallaci: Ben değil ama Batı'da bazılarının size Çin'in Kruşçev'i dediğini söylersem umarım alınmazsınız. Yorumunuz nedir?"

Deng'in tercümanı bu sorudan rahatsız olmuştu, yüzü buruştu: Deng rica edince çevirdi. Deng zerre kadar sinirlenmedi. Aksine, içten bir kahkaha attı ve mükemmel bir soğukkanlılıkla şunları söyledi: "Bakın, Batı'da bana istedikleri her şeyi söyleyebilirler, ancak Kruşçev'i iyi tanıyorum, onunla 10 yıl boyunca uğraştım ve beni Kruşçev ile karşılaştırmak saçma olur."

Deng, Kruşçev'in Çin'e yaptığı pek çok şeyi anlattı: yardım programlarını askıya almak, Çin'in iç işlerine karışmak, Çin'i kontrol etmeye çalışmak, Çin'den askeri üsler talep etmek, vs. Deng sözlerini şöyle sürdürdü, Fallaci'yi ikna edemeyeceğini görünce: Siz kendi görüşünüzü, ben de kendi görüşümü saklayalım ve Kruşçev'i bir kenara bırakalım, olur mu?

Fallaci Deng'e sordu: "Bu, kapitalizmdeki her şeyin o kadar da kötü olmadığı anlamına mı geliyor?
Deng cevap verdi: "Bu kapitalizmi nasıl tanımladığınıza bağlı. Her türlü kapitalizm feodalizmden üstündür. Ve kapitalist ülkelerde geliştirilen her şeyin kapitalist nitelikte olduğunu söyleyemeyiz." "Örneğin, teknoloji, bilim – hatta ileri üretim yönetimi uygulamaları de bir tür bilimdir – herhangi bir toplumda ya da ülkede faydalı olması kaçınılmazdır. Ve bu tür şeylerin sınıfsal bir karakteri yoktur." Şuna dikkat çekti: "Sosyalizm komünizmin ilk aşamasıdır ve devletin, kolektifin ve bireyin çıkarlarını dikkatle birleştirmemiz gereken çok uzun bir tarihsel dönemi kapsar, çünkü ancak bu şekilde işçilerin-emekçilerin coşkusunu uyandırabilir ve sosyalist üretimi ve sosyalist üretici güçleri geliştirebiliriz."

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir