Avrupa Sol Partisi Başkan Yardımcısından ÇKP Kongresine Kutlama Mesajı

Çin Komünist Partisi Çin Halkının Mutlak Yoksulluğu Ortadan Kaldırmasına Öncülük Etti; Bu İnsanlık Tarihinde Büyük Bir Başarı

Timur Kaplan

Avrupa Solu Partisi Başkan Yardımcısı Maite Mola, ÇKP gazetesi People's Daily'ye verdiği son röportajda "Ülkeye ilk ziyaretimden bu yana Çin'deki köklü değişikliklere tanık oldum."

Bayan Maite Mola, 2008 ve 2022 yılları arasında Çin'e yedi ziyaret gerçekleştirmiş ve bu ziyaretler sırasında Çin şehirlerine ve köylerine giderek Çin halkının yaşamındaki değişiklikleri yakından gördü.

"Ülkenin hem kentsel hem de kırsal alanları yeni bir görünüme büründü ve altyapısı gelişmeye devam ediyor. Ülke ekolojik çevre ilerlemesini sürekli olarak geliştirdi ve yolsuzlukla mücadele kampanyasında kayda değer başarılar elde etti."

"10 yılda yaşanan büyük değişimler bana sanki bir yüzyıl geçmiş gibi hissettiriyor."

Mola, Çin'e yaptığı geziler sırasında kendisini en çok Şanghay banliyösüne yaptığı ziyaret etkilemiş. "Temiz ve düzenliydi ve köylüler varlıklı konumda. Altyapı ve kamu hizmetleri harikaydı ve ülkenin yeni tip kentleşmesindeki önemli başarıları gördüm."

Çin Komünist Partisi'nin Çin halkının mutlak yoksulluğu ortadan kaldırmasına öncülük ettiğini ve bunun insanlık tarihinde büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Mola, People's Daily gazetesine verdiği demeçte, ilerleyen kentleşmenin ortasında kırsal kalkınmanın nasıl ilerletileceğinin Avrupa'da birçok ülkeyi ilgilendiren rahatsız eden bir konu olduğunu söyledi. Çin'in kırsal kalkınma stratejisinin diğer gelişmekte olan ülkelerin kırsal kalkınmasına ışık tuttuğunu ve gelişmiş ülkeler için öğrenmeye değer olduğunu belirtti.

Mola ilk kez 2008 yılında Çin'in doğusundaki Anhui eyaletinin Fengyang ilçesine bağlı Xiaogang köyüne bir inceleme gezisi düzenlemişti. "Çin'in kırsal reformunun doğduğu yer" olarak adlandırılan bu köy, ülkede "hane halkı sözleşme sorumluluğu sistemine öncülük eden ilk köydü. Sadece Çin'in kalkınmasını desteklemekle kalmamalı, aynı zamanda ülkenin ilerlemesini ve ÇKP'nin reform ve yenilikçilik ruhunu dünyaya tanıtmalıyız."

Avrupa Sol Partisi, ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nden (2017) bu yana parti inşası açısından ÇKP tarafından elde edilen kayda değer başarılardan övgüyle bahsetmektedir.

Mola, taban düzeydeki ÇKP üyelerinin Parti'ye kabul yemin törenini izlediğini ve bu etkinlikten oldukça etkilendiğini söyledi. Bu tür etkinliklerin taban düzeyindeki Parti üyelerinin inançlarını güçlendirmelerine ve birinci kademe Parti örgütlerinin uyumunu güçlendirmelerine yardımcı olabileceğini söyledi.

Mola, Çin'in Çine Özgü sosyalizmi geliştirmedeki kayda değer ilerlemesinin ve her bakımdan orta düzeyde müreffeh bir toplum inşa etmedeki tarihi başarısının, Yeni Bir Dönem için Çin Özelliklerine Sahip Sosyalizm üzerine Xi Jinping Düşüncesi'nin rehberliğinden ayrılamaz olduğunu söyledi.

"Xi Jinping: Çin'in Yönetişimi" kitabını da okuyan Mola, kitabın kendisine pek çok noktada kendisine ilham verdiğini söyledi. "Başkan Xi Jinping hem vizyoner bir lider hem de pratik çözümler üretebiliyor." ÇKP'nin insan merkezli bir yaklaşım izleyerek ve Çin halkını zamana ayak uydurmaya yönlendirerek Çin'in ulusal koşullarına uygun bir kalkınma yolu keşfettiğini söyledi.

Xi'nin Çin halkının ulusal kalkınmayı başarılı bir şekilde gerçekleştirirken, aynı zamanda dünyadaki tüm halkların mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdüğünü görmeyi umduklarını belirten Mola, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol Girişimi ve insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplum inşa etme vizyonunun dünya barışını teşvik etmeyi ve kalkınma fırsatlarını paylaşmayı amaçladığını söyledi.

Mola, COVID-19 salgını karşısında Çin'in virüsle mücadele için uluslararası dayanışmayı önemli ölçüde teşvik ettiğini ve herkes için küresel düzeyde ortak bir sağlık topluluğu oluşturmak için büyük çaba sarf ettiğini belirtti. "Xi Jinping, Küresel Kalkınma Girişimi'ni (GDI) önererek uluslararası toplumu yoksulluğun azaltılması, gıda güvenliği, COVID-19'a müdahale ve aşılar, kalkınma finansmanı, iklim değişikliği ve yeşil kalkınma, sanayileşme, dijital ekonomi ve bağlanabilirlik konularında işbirliği yapmaya ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin uygulanmasını hızlandırmaya çağırdı." "Başkan Xi, dünya hem pandemi hem de belirsizlikler tarafından engellenirken dünyanın ortaklaşa kalkınması için bir rota çizdi." "Kalkınmaya öncelik veren, insanı merkeze koyan ve herkese fayda sağlayan Ortaklaşa Küresel Gelişme İnisiyatifi kalkınma sorunlarının üstesinden gelmek için önemli bir yaklaşım."  

"ÇKP'nin son 100 yılda elde ettiği başarılar, halk için mutluluk arayan bir parti olduğunu kanıtlamaktadır. Asırlık ÇKP, 20. Ulusal Kongresi'nde yeni bir başlangıç noktası oluşturacak." "Çin'in ÇKP önderliğinde daha fazla başarı elde edecektir. ÇKP ülkenin kalkınması konusunda uluslararası işbirliği için daha uygulanabilir planlar sunabilecektir. Ve daha iyi bir dünyanın inşasına daha fazla enerji katabilecektir."

Maite Mola Hakkında:

Maite Mola halen Avrupa Sol Partisi'nin Başkan Yardımcılığının yanı sıra Avrupa Sol partisinin yürütme koordinatörü ve uluslararası ilişkiler sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Kendisi aynı zamanda İspanya Komünist Partisi Daimi Sekretaryası'nın bir üyesidir ve bu partinin uluslararası politika sekretaryasından sorumludur. Aynı zamanda İspanya Birleşik Sol İttifakının Federal önderliğinin bir üyesi ve İspanya Komünist Partisi'nin Navarra bölgesindeki siyasi sekreteridir. Toplumsal düzeyde Maite Mola feminist bir aktivisttir. Yıllardır başta Fuhuşun Ortadan Kaldırılması Platformu olmak üzere farklı kadın platformlarında çalışmaktadır. Sendikal düzeyde Maite Mola 1983 yılından bu yana öğretmen sendikasının üyesidir.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir