2024, Kuzey Kore yılı mı olacak?

Yazar Barış Adıbelli, CGTN Web Sitesinden Alınmıştır

2024'e barış umuduyla girmemize rağmen yeni yıl beraberinde  yeni saldırıları da getirdi. Rusya, Ukrayna, Lübnan, İran ve Gazze yeni yıla saldırılarla girdi.

2024 yılına girerken dünya liderleri yeni yıl mesajı yayınladılar.  Ülkelerin farklı saat dilimlerinde olması nedeniyle mesajlar da art arda geldi. Uluslararası ilişkilerde  liderlerin yayınlamış olduğu yeni yıl mesajlarının  anlamı oldukça büyüktür. Zira liderler geçmiş bir yılın muhasebesini yaparken yeni yılın da yol haritasını çizmektedir. Bu nedenle liderlerin yeni yıl mesajlarının satır aralarında özellikle yeni yılda ülkeleri için hedefler, beklentiler, projeler gibi başlıklar hakkında verdikleri bilgiler açısından önemlidir.

Bu bağlamda, Asya Pasifik bölgesinde en fazla merak edilen iki yeni yıl mesajı vardı: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in yeni yıl mesajı ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un yeni yıl mesajı. Xi Jinping, yeni yıl mesajını yayınladı; ancak Kim Jong-un bu yıl da yeni yıl mesajı yayınlamadı.

Kim Jong-un, 2020 yılından beri yeni yıla özel bir konuşma yapmıyor. Onun yerine vereceği mesajları çeşitli parti toplantıları üzerinden vermeyi tercih ediyor. Bu yıl da gelenek bozulmadı ve Kim Jong-un resmi bir yeni yıl konuşması yerine 27 Aralık'ta Kore İşçi Partisi 8. Merkez Komitesinin 9. Genel Kurul  toplantısında 2023 yılını değerlendirdi ve  2024'e ışık tuttu.

Kim Jong-un 2023'ün "sosyalist inşa ve ulusal gücün güçlenmesi için her alanda elde edilen göz kamaştırıcı zaferlere ve olaylara tanıklık eden büyük önem taşıyan bir yıl" olduğunu söyledi ve 2024 yılında da bunun devam edeceğinin altını çizdi.

2024 için politika yönelimleri hakkında da  konuşan Kim Jong-un, Kore yarımadasındaki mevcut gerilimden Washington'u sorumlu tutarak silahlı kuvvetlerinden ABD ile savaşa hazırlanmasını isteyerek, ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı "eşi görülmemiş" bir çatışmaya giriştiğini söyledi. Ayrıca, Kim, "anti-emperyalist bağımsız ülkelerle" stratejik işbirliği ilişkilerini genişletme sözü de verdi.

Kim Jong-un, Kuzey Kore'nin  2024 yılında üç yeni askeri casus uyduyu yörüngeye yerleştireceğini de açıkladı. Daha önemli açıklaması ise Kuzey Kore'nin artık Güney Kore ile uzlaşma ve yeniden birleşme arayışında olmayacağını ifade etmesi ve  Koreler arası ilişkilerin "iki düşman ülke ile savaş halindeki iki savaşan taraf arasındaki ilişkiye" dönüştüğünü söylemesi oldu.

Pyonyang yönetiminin birleşme ile ilgi en başından itibaren temel korkusu Güney Kore'nin tıpkı Batı Almanya'nın birleşmeden sonra Doğu Almanya'yı yuttuğu gibi Kuzey Kore'yi de yutmak istemesi olmuştur. Birçok uzman ise birleşme yerine statükonun muhafaza edilmesine öncelik verilmesinin  bölgesel güvenlik için daha iyi olacağı yönündedir.

Çin, Rusya, Kuzey Kore, Asya-Pasifik'te safları sık tutuyorlar; ancak 2024 Asya-Pasifik'in geleceği açısından önemli bir yıl olacak.

Hindu milliyetçiliği gölgesinde yükselen Hindistan giderek daha görünür hale geliyor. Hindistan'ın küresel bir güç olma arayışı bölgedeki jeopolitik dengeleri sarsacak nitelikte.

Kim Jong-un göreve gelmesinde  bugüne kadar  en büyük sıkıntısı rüştünü ispat etme durumudur.  Dolayısıyla, rüştünü ispat edebilme adına Kim Jong- un birçok adım attı. Bunlardan bir tanesi ABD Başkanı Trump'la 2018-2019 yılları arasında gerçekleştirmiş olduğu zirveler. Eğer Trump, ikinci dönem seçilebilseydi bu zirvelerin arkası gelecekti. Belki de Kim Jong-un, Beyaz Saray'da bile ağırlanacaktı?

Kim Jong'un, ülkesinin  uluslararası toplumun bir parçası olabilme adına ABD ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açma adına bir takım tavizler vermeyi kabul etmişti.  Örneğin nükleer programı ve  Güney Kore ile olan ilişkileri konusunda bir takım tavizler verdi. Kim Jong-un pragmatik bir lider ama aynı zamanda da realist bir lider.

Şurası  kesin ki Ukrayna savaşının kazananlarından birisi de Kuzey Kore. Kuzey Kore, şu anda Rusya'ya top mermileri ve  füzeler veriyor. Karşılığında ise Rusya, Kuzey Kore'nin  uzay programına ve balistik füze teknolojisine yardım ediyor.

Kuzey Kore ilk casus uydusunu Kasım 2023'te başarılı bir şekilde fırlattı ve yörüngeye yerleştirdi. ABD, bu gelişme üzerine Kuzey Kore'nin yörüngedeki casus uydusunu imha etmekle tehdit etti. Pyongyang yönetimi ise, böyle bir eylemin "casus belli" yani savaş nedeni sayılacağını söyledi. Bu kriz devam ederken bu defa da  Güney Kore Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz Cuma günü  Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait iki adanın yakınlarına 200'den fazla top mermisi attığını duyurdu. Seul, söz konusu ada sakinleri için tahliye emri verdi. İki ülke arasındaki gerginlik sürerken Kuzey Kore Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada; Kore Halk Ordusu'nun gerçek mermilerle top atış tatbikatı düzenleyerek beş bölgeyi 192 top mermisiyle vurduğunu, Güney Kore'nin iddialarının gerçekleri yansıtmadığını, kamuoyunu yanıltmaya yönelik uydurma iddialar oluğunun altını çizdi. Ayrıca, Güney Kore'nin sözde tepki bahanesiyle provokasyon sayılabilecek bir eylem gerçekleştirmesi durumunda Kore Halk Ordusu'nun benzeri görülmemiş ve güçlü bir tepki vereceğinin de altını çizdi.

Kuzey Kore Halk Ordusu'nun yaptığı açıklamada en önemli satır ise "Soydaşlık ve hemşeri kavramları artık algılarımızdan silinmiştirifadesidir. İki ülkenin kardeş olduğu, soydaş olduğu söylemi her zaman iki ülkeyi de frenleyen önemli bir manevi bağdı. Ancak bunun ortadan kalkması iki ülke arasındaki önemli bir kontrol ve fren mekanizmasının da ortadan kalkması anlamına gelecektir.

Sonuç olarak, Kuzey Kore'nin söylem ve eylemlerine bakarak 2024 yılı Asya-Pasifik açısından zor bir yıl aynı zamanda da Kuzey Kore'nin damga vuracağı bir yıl olacağa benziyor.

Barış Adıbelli CGTN Türk : https://cgtnturk.com/2024-asya-pasifikte-kuzey-kore-yili-mi-olacak/

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir